Praha 5: Pohybové aktivity pro seniory v Komunitním centru Prádelna

20.08.2022 9:49 | Tisková zpráva

„Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově poskytuje bohatý program pro všechny obyvatele celé Prahy 5, velké množství aktivit je zaměřeno na aktivní seniory. „Jelikož cvičení a pohyb jsou v pokročilém věku snad ještě důležitější než v mládí, nabízí centrum seniorům širokou škálu sportovních i zdravotních aktivit včetně těch méně tradičních,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit (ANO).

Praha 5: Pohybové aktivity pro seniory v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Cvičení seniorů v Komunitním centru Prádela

Již několikátým rokem v našem komunitním centru probíhá dvakrát týdně zdravotní gymnastika pro seniory pod vedením kvalifikované lektorky Mgr. Marty Roubalové. Tato zkušená cvičitelka, sama již také v seniorském věku, připravuje pro návštěvníky velmi atraktivní a vhodně strukturovaná pohybová pásma za doprovodu hudby. O její lekce je trvale veliký zájem a tvoří nedílnou součást pravidelného programu centra.

Kromě zdravotní gymnastiky u nás pravidelně funguje herna stolního tenisu, jež zaznamenává stále vzrůstající počet zájemců, kteří každoročně poměří síly v tradičním Lednovém turnaji SEnzačních SENiorů ve stolním tenisu.

Čtvrtým rokem probíhají lekce tai-chi, a pravidelné kurzy jógy. Tai-chi a jóga byly první “netradiční” pohybové aktivity, které jsme seniorům nabídli, a jejich ohlas potvrdil zájem i o méně obvyklá cvičení. Proto jsme od loňského roku přidali lekce stabilizačního cvičení s prvky jógy, které seniorům nabízí dynamické cvičení a posilování pod vedením zkušené lektorky.

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14898 lidí

Nesmím zapomenout na taneční soubor Marietta. Součástí jeho tréninků bývá také rozcvičení a stretching pro veřejnost, zajímavostí jsou pravidelné workshopy orientálního tance pro radost, relaxaci a zdraví, které jsou určeny ženám všech věkových kategorií. Je toho tedy opravdu dost, ale stejně mám pocit, že poptávka převyšuje kapacitu našich prostor. V dnešní hektické a uspěchané době tato cvičení pomáhají nejen seniorům zpomalit, protáhnout tělo, zklidnit duši a udržovat životní rovnováhu. Při jejich cvičení je totiž věnána velká pozornost nejen tělu, ale i mysli, přičemž se dbá na jejich sílu, pružnost i rovnováhu.

Jóga a tato příbuzná cvičení jsou tak ideální cestou, jak zlepšit nejen své fyzickáé zdraví, ale vyladit i mysl do psychické pohody. Ronováha při cvičení sehrává velmi důležitou roli. Pokud ji dokážeme ovládat, budeme velmi efektivně posilovat svaly, získáme lepší kontrolu nad tělem a zároveň zklidníme mysl. Při držení rovnováhy nám pomáhá správné postavení těla, soustředění na pohyb, ale také břišní svaly, které udržují trup v správné pozici, a jsou proto klíčové i při udržování rovnováhy. Pokud posílíte rovnováhu a stabilitu těla, zlepšíte i koordinaci, což se vždy pozitivně odrazí na správném držení i jeho funkčnosti. Toto cvičení tak lze doporučit i v rámci prevence bolestí zad.

Stáří je v současné době zatíženo vysokou nemocností, dominuje problematika chronických chorob, zhoršování fyzické zdatnosti a soběstačnosti. Tomu prokazatelně předchází právě pravidelné cvičení a pohyb. Cvičení seniorům pomáhá snížit nemocnost a umožňuje jim zůstat dlouho aktivní. Zároveň také zlepšuje schopnost učení, zejména krátkodobé paměti, a má vliv na kvalitní spánek. Je jasné, že v zralejším věku už není vhodné jakékoliv cvičení a je třeba dbát, aby šlo o co nejšetrnější a zároveň nejefektivnější pohybovou aktivitu.

Seniory nejčastěji trápí bolesti zad a kloubů, vysoký krevní tlak, špatný spánek a deprese. To všechno jsou ale obtíže, které jsou z velké části způsobeny naším způsobem života a nedostatkem pohybu. Vhodné fyzické cvičení a nácvik správného dýchání mohou z velké části tyto obtíže zmírnit, nebo dokonce odstranit. Dnešní výzkumy totiž hovoří jasnou řečí. Pohyb ve stáří není pouhou prevencí, je nezbytnou nutností, a to nejen pro fyzické, ale zejména pro psychické zdraví, které bývá rozhodujícím faktorem v celkové spokojenosti seniorů. Čeští senioři podle průzkumů v porovnání se svými vrstevníky z jiných zemí vykazují horší mentální pohodu, rezervy mají i v sportování a udržování sociálních kontaktů. Tudíž by mělo být celospolečenskou snahou zařadit přiměřený pohyb, který respektuje zdravotní omezení, do jejich každodenního života.

Ve výčtu kladných přínosů pohybu nesmíme zapomenout také na společenský aspekt, kdy senioři na lekcích najdou nové přátele, s kterými sdílejí a případně rozvíjejí další zájmy. Tento přesah vidím takřka pokaždé právě při návštěvě v našem Komunitním centru Prádelna, kde funguje skutečně přirozená komunita, v níž se lidé cítí příjemně.

reklama

autor: PV

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blansko: Nové kamery hlídají park i obchodní centrum

20:08 Blansko: Nové kamery hlídají park i obchodní centrum

Počet kamer, které hlídají pořádek a bezpečnost v Blansku, se zvýšil. Aktuálně tvoří městský kamerov…