Praha 5: Přednáška seniorům poradí a pomůže před telekomunikačními „šmejdy“

15.03.2017 11:30 | Zprávy

V Komunitním centru Prádelna na pražském Smíchově bude 15. března v rámci Mezinárodního dne spotřebitelských práv probíhat Telekomunikační akademie. Na podrobnosti jsme se zeptali radního JUDr. Petra Lachnita (ANO).

Praha 5: Přednáška seniorům poradí a pomůže před telekomunikačními „šmejdy“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Lachnit

Přednáška se koná 15. března, bylo toto datum vybráno úmyslně?

Ano, každoročně si totiž právě 15. března připomínáme Mezinárodní den spotřebitelských práv, neboť v tento den  roku 1962  vyhlásil J. F. Kennedy čtyři základní teze spotřebitelských práv.  Jednalo se o tyto čtyři základní spotřebitelská práva: právo na bezpečnost výrobků a služeb, právo na informace, právo na výběr (tzv. právo volby), právo být slyšen (což se týká hlavně reklamací). Na základě této události byl v roce 1983 ustanoven Světový den práv spotřebitelů, který zavedla Celosvětová spotřebitelská organizace (Constumers International) a zároveň doplnila Kennedyho čtveřici práv o další čtyři práva: právo na uspokojení základních potřeb (jídlo, pití apod.), právo na náhradu, právo na spotřebitelskou výchovu a právo na zdravé životní prostředí.

Jelikož v dnešní společnosti zaujímá každý, minimálně v nějakých aspektech, roli spotřebitele, je v zájmu nejširší veřejnosti posílit znalost svých práv, což se týká také důležité oblasti uzavírání smluv, kde neznalost a ukvapenost nikoho neomlouvá. Novodobým fenoménem s tímto tématem úzce souvisejícím jsou předváděcí akce, které zneužívají zejména seniory. Nejedná se tak pouze o práva, ale také reklamace, bezpečnost, dostupnost informací, vzdělávání spotřebitelů a zdravé životní prostředí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí nejmodernější linka na třídění vznikne v Třinci

22:09 Třetí nejmodernější linka na třídění vznikne v Třinci

Společnost Smolo zahájila modernizaci, která zahrnuje výstavbu nové třídící linky na zpracování plas…