Praha 5 chce lidem přiblížit problematiku územního rozvoje. Vydává speciální číslo radničních novin

19.01.2022 10:13 | Tisková zpráva

Ukázat komplexní proces od myšlenky k realizaci stavebního projektu včetně pravomocí městské části zasahovat do procesu výstavby na svém území. To je hlavní idea speciálu radničního časopisu Pětka, který se rozhodla vydat Praha 5.

Praha 5 chce lidem přiblížit problematiku územního rozvoje. Vydává speciální číslo radničních novin
Foto: MČ Praha 5
Popisek: Radnice Prahy 5

„Často se setkáváme s názory lidí, jak jste mohli něco takového povolit, nebo proč to nezakážete. 

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20677 lidí
Chceme tedy přehlednou formou ukázat, co městská může a nemůže v procesu stavebního projektu dělat. Co přesto děláme nad rámec našich zákonných možností a také chceme ukázat v jaké fázi se v současné době nacházejí velké developerské projekty na území Prahy 5,“ říká radní pro územní rozvoj Zdeněk Doležal.

Speciál časopisu mimo jiné ukazuje, jak se městská část snaží přimět investory k určitým závazkům, i když k tomu nemá žádné legislativní nástroje. Přesto se daří domluvit finanční i nefinanční plnění pro danou lokalitu, kde developerský projekt vzniká. Například finanční příspěvky na rozvoj veřejné infrastruktury, investice do veřejného mobiliáře například vybudováním dětských hřišť či sportovišť, a v neposlední řadě třeba výstavbu městských bytů. Finanční i nefinanční příspěvek se přitom vypočítává podle daného koeficientu.

„Slušný developer či investor, kterých je dnes už naštěstí většina, si uvědomuje odpovědnost k veřejnému prostoru, který zpravidla významně ovlivňuje. My mu to nějakým způsobem připomínáme a snažíme se o vstřícnou dohodu, která je ku prospěchu nám všem,“ dodává radní Doležal.

Praha 5 patří v metropoli mezi průkopníky v uzavírání memorand o spolupráci s investory a developery. Inspirovalo se i vedení pražského magistrátu, které chce na podobném principu založit Fond spoluúčasti investorů na rozvoji veřejného prostoru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Otevření dopravního terminálu a nového podchodu pod železnicí

11:33 Vsetín: Otevření dopravního terminálu a nového podchodu pod železnicí

Ve Vsetíně se dnes uskutečnilo slavnostní otevření společného odbavovacího terminálu pro železniční …