Praha 5 finančně podpoří obnovu vyhořelého kostela sv. Michaela

04.11.2020 21:16

Částkou až jeden milion korun podpoří městská část Praha 5 obnovu požárem zničeného pravoslavného kostela sv. Michaela, který se nachází na katastrálním území Prahy 5. Rozhodla o tom Rada městské části Praha 5 na návrh radního pro kulturu Lukáše Herolda.

Praha 5 finančně podpoří obnovu vyhořelého kostela sv. Michaela
Foto: Praha 5
Popisek: MČ Praha 5 - radnice
reklama

 Radní Prahy 5 rovněž rozhodli, že formou finančního daru ve výši 50 000 korun se městská část připojí k celoměstské sbírce. 

„Požár, který zničil kostel sv. Michaela v zahradě Kinských, napáchal z historického hlediska škodu nevyčíslitelných hodnot. Památka desítky let patřila k nejvýznamnějším pamětihodnostem Prahy 5, proto je naší povinností se přihlásit nejen ke sbírce vyhlášené Prahou, ale hlavně participovat na následné obnově památky,“ říká radní Lukáš Herold a dodává: „Rád bych tímto vyzval všechny spoluobčany, aby se i v této nelehké době, k nám připojili a podpořili městem vyhlášenou sbírku. Za podporu všem již nyní děkuji.“

Podle radního Lukáše Herolda informace o sbírce Praha 5 v nejbližších dnech zveřejní na všech svých komunikačních kanálech.

Záměr Rady městské části Praha 5 věnovat na obnovu zničené památky až milion korun musí ještě schválit zastupitelstvo. V případě, že se tak stane, chystá se Praha 5 oslovit Magistrát hlavního města Prahy a vyzvat ho k jednání o formě participace na obnově historicky ceněné památky.

„Od hlavního města nyní potřebujeme, aby vyčíslil škody, které požár na kostele sv. Michaela zanechal. Od toho se pak bude odvíjet konkrétní částka, kterou magistrátu jako naší pomoc nabídneme,“ uzavírá radní pro kulturu Lukáš Herold.

Kostel sv. Michaela byl dřevěný pravoslavný chrám postavený v druhé polovině 17. století v obci Velké Loučky. Ta se dnes nachází na území tzv. Zakarpatské Ukrajiny. V roce 1929 byl rozebrán a převezen do zahrady Kinských a stal se součástí sbírek Národopisného muzea. Kostel byl postaven v tzv. bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Nad zhruba čtrnáct metrů dlouhým a osm metrů širokým chrámem se tyčila 17metrová věž. Roubené části kostela pokrývala šindelová střecha. Od roku 2008 kostel užívala Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku, resp. Rumunská pravoslavná církev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice připravují rekonstrukci mostu přes Labe

16:59 Pardubice připravují rekonstrukci mostu přes Labe

Město čeká v nejbližších letech rekonstrukce mostu kpt. Bartoše. Téměř 70 let starý ocelový most pře…