První transport Židů v Evropě vyjel z Ostravy před 80 lety

19.10.2019 10:45

Vůbec první transport Židů v Evropě vyjel z Ostravy 18. října 1939. Na příkaz Adolfa Eichmanna bylo převezeno 1223 židovských mužů do Niska nad Sanem, kde měli vlastními silami postavit tábor.

První transport Židů v Evropě vyjel z Ostravy před 80 lety
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Tragický osud židovský obyvatel Ostravy začal před 80 lety. Vůbec první transport Židů v Evropě se týkal 1223 mužů z Ostravy a Vídně. O transportu rozhodl Adolf Eichmann. V Nisku nad Sanem, poblíž tehdejší hranice se Sovětským svazem, měli muži postavit tábor. Ten byl v březnu 1940 zrušen. Část mužů se vrátila do Ostravy, část se vydala do Sovětského svazu. Nicméně v roce 1942 začaly transporty znovu, a to do Terezína a následně do koncentračních táborů. Tím se tragédie židovských obyvatel Ostravy naplnila. Konce války se z účastníků prvního transportu dožila jen desetina mužů, a to většinou proto, že po zrušení tábora v Nisku přešli hranici do Sovětského svazu a později vstoupili do československých vojenských jednotek.

Ve čtvrtek 17. října se konalo vzpomínkové setkání u ostravského hlavního nádraží u památníku připomínajícím tuto událost. Předsedkyně Židovské obce v Ostravě Milena Slaninová připomenula osud Arnošta Steinera, který zažil tento transport. „Poté, co byl tábor zrušen, utekl s dalšími muži a dostal se do Sovětského svazu. Tam byl ale zatčen a obviněn z nedovoleného překročení hranice a ze špionáže. Byl vězněn v gulagu. Propustili jej až poté, co Německo napadlo Sovětský svaz. Vstoupil do československých jednotek a účastnil se všech bitev. Za sovu statečnost byl sedmkrát vyznamenán Československým válečným křížem,“ popisovala Milena Slaninová. U památníků zazněly česká a izraelská hymna, židovské písně i modlitba. Vzpomínkového aktu se zúčastnili primátor Tomáš Macura, zástupkyně izraelského velvyslanectví, představitelé Federace židovských obcí v ČR a také polská generální konzulka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Radnice ocenila 30 osobností

21:10 Znojmo: Radnice ocenila 30 osobností

Listopad ve Znojmě patřil oslavám událostí roku 1989. 30. výročí sametové revoluce si lidé připomína…