Sokolov: Region chce zpět "emisní" peníze, Ťok slíbil svou podporu

02.03.2019 21:10 | Zprávy
autor: PV

Za oprávněnou a legitimní označil Dan Ťok (ANO), poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Karlovarský kraj a ministr dopravy, snahu zástupců společnosti Sokolovská uhelná, vedení měst Sokolov a Chodov i Karlovarského kraje, o navrácení peněz z emisních povolenek zpět do strukturálně postiženého regionu. Tedy především na centrální Sokolovsko, které bylo v minulých desetiletích dotčeno nejvíce.

Sokolov: Region chce zpět "emisní" peníze, Ťok slíbil svou podporu
Foto: wikipedia
Popisek: Sokolov.

Peníze z emisních povolenek jsou mimořádným příjmem státu, ovšem v současnosti není nijak garantováno, v jakém objemu se vrátí tam, odkud plynou. To se podle představitelů regionu musí změnit. „Váš požadavek na využití peněz za emisní povolenky na hospodářskou restrukturalizaci Sokolovska ještě před ukončením těžby hnědého uhlí je naprosto logický a má mou podporu. Zbývá vyřešit, jak toho docílit. Při jednání vlády tento problém otevřu. Bude ale zapotřebí i další iniciativy směřující z regionu,“ uvedl poslanec a ministr Dan Ťok při jednání s vedením Sokolovské uhelné a sokolovské radnice.

Podle sokolovské starostky Renaty Oulehlové (ANO) patří Sokolovsko v současnosti mezi jedny z nejvíce postižených regionů v Česku, ať už jde o nepříznivý demografický vývoj nebo nejnižší průměrnou výši platů. „Dostáváme se do situace, kdy už vlastními silami nemůžeme nadcházející vývoj zvládnout a potřebujeme pomoci,“ poznamenala starostka.

Předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek upozornil, že při současném vývoji cen emisních povolenek za ně těžaři zaplatí v příštích čtyřech letech kolem osmi miliard korun. Poznamenal, že cíl systému povinnosti nákupu emisních povolenek pro vypouštění CO2 je potlačení spotřeby fosilních paliv, prioritně uhlí, je jasný. „Zatím nepadneme, ale situace je kvůli obrovskému odčerpávání peněz za emisní povolenky vážná a horší, než si možná někteří myslí. Přitom peníze na restrukturalizaci regionu tady jsou. Deponujme je na zvláštním účtu a použijme k tvorbě nových pracovních míst s přidanou hodnotou. Nikoliv na vznik pouhých montoven či skladů. Jako řešení vidíme řízený proces restrukturalizace , Sokolovsko může posloužit coby pilotní projekt řešení obdobných problémů,“ navrhl Štěpánek při jednání s Ťokem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Dotace zamíří do nemocnice, charity i dětské ordinace

19:47 Znojmo: Dotace zamíří do nemocnice, charity i dětské ordinace

Zastupitelé města Znojma schválili na svém červnovém zasedání poskytnutí několika významných dotací,…