V současnosti však tvoří senioři (osoby nad 60 let) zhruba čtvrtinu populace města, což je jedna z nejvyšších hodnot ve srovnání s jinými velkými městy v ČR. Mezi jednotlivými městskými částmi jsou však značné rozdíly – nejvyšší podíl seniorů je v Žabovřeskách, Komíně, Řečkovicích a Mokré Hoře a v Jundrově (více než 30 %), nejméně seniorů je v Novém Lískovci a na Vinohradech (do 15 %). V příštích letech se bude podíl seniorů v Brně dále zvyšovat – jednak proto, že se stále rodí relativně málo dětí, jednak z důvodu prodlužování průměrné délky života. V roce 2050 budou podle prognóz tvořit senioři více než třetinu obyvatel Brna.
Senioři a stárnutí jsou tedy témata, jimž by měla být věnována pozornost. Město Brno se proto rozhodlo problematiku seniorů a stárnutí systémově řešit, a tak se právě dokončuje nový koncepční dokument – Plán aktivního stárnutí ve městě Brně, který je první svého druhu v České republice. Tvorbu tohoto dokumentu zajišťuje Kancelář Brno – Zdravé město s Kanceláří strategie města Magistrátu města Brna, odborným zpracovatelem je společnost GaREP, spol. s r. o. Plán aktivního stárnutí je součástí projektu Rozvojové dokumenty Strategie pro Brno, na který se podařilo získat finance z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Brno.cz