Šumperk: Kameník letos dokončí opravu hrobky Familie Weiss

22.01.2021 12:03

V letošním roce by měla být dokončena záchrana jedné z nejzajímavějších historických hrobek, která se nachází na centrálním hřbitově v Šumperku. Jde o hrobku Familie Weiss, která se nachází ve střední části pohřebiště u ohradní zdi. Náklady na opravu byly vyčísleny na zhruba 760 tisíc Kč s DPH.

Šumperk: Kameník letos dokončí opravu hrobky Familie Weiss
Foto: Archiv autora
Popisek: Šumperk, pohled z radniční věžě
reklama

„Loni jsme na první etapu opravy hrobky vyčlenili 370 tisíc korun, městu se na ni podařilo získat dotaci 130 tisíc korun z Česko-německého fondu budoucnosti. O dotaci ze stejného zdroje žádáme i na druhou etapu, kterou plánujeme realizovat letos,“ vysvětlil místostarosta Jakub Jirgl.

Celkové náklady realizaci druhé etapy obnovy činí dle uzavřené smlouvy o dílo s restaurátorem Tomášem Hořínkem 393 tisíc korun. Na akci přispěje Česko-německý fond budoucnosti 70 tisíci korunami, město bude také žádat o dotaci z Programu památkové péče v Olomouckém kraji, konkrétně z kapitoly Obnova staveb drobné architektury místního významu. Z uvedeného krajského dotačního titulu je možné získat maximálně 50 tisíc korun.

Již zrealizovaná etapa zahrnovala demontáž hrobky, očištění její spodní části, výkopové práce včetně nových základů a osazení spodní části. Rovněž byla demontována skleněná střecha se skleněnou. vitráží. „Letošní práce zahrnují očištění zbylých částí hrobky, tmelení a lepení poškozených částí, patinaci, chemické ošetření, zlacení nápisu a zpětné osazení všech částí,“ vyjmenoval Jakub Jirgl.

Hrobka má podobu lože s nebesy a je tvořená žulovými bloky. Na dvoustupňové podnoži jsou v přední části umístěny dva dórské sloupy z leštěné žuly nesoucí „nebesa“ tvořená kamenným rámem se dvěma štíty. Přední profilovaný štít je tvořený třemi díly, zadní štít dvěma kamennými bloky doplněnými vyzdívkou.

„Ojedinělým a jedinečným architektonickým řešením je zastřešení této hrobky. Tvoří je ocelová nosná konstrukce se skleněnými výplněmi, které chrání vitrážovou středovou část s barvenými skly vsazenými do dřevěného rámu. Hrobka přiléhá k ohradní zdi, vnitřní průčelí je tvořeno třídílným kamenným reliéfem zobrazujícím tři ženské postavy s dětmi, jehož autorem je supíkovický sochař Engelbert Kaps,“ popsala památku vedoucí oddělení státní památkové péče Monika Paulová.

Hrobka patřila Moritzi Weissovi, šumperskému výrobci likérů, bohatému šumperskému občanovi. V roce 1940 bydlel na Hermann-Goering Platz č. 9 (Masarykovo náměstí), dnešní vila Ancora.

Na centrálním hřbitově v Šumperku je ve špatném stavu zhruba desítka hrobek významných šumperských osobností a rodů. Město má záměr je postupně opravit, harmonogram prací je však závislý na stavu městské pokladny, která nyní značně utrpěla kvůli opatřením zaměřeným proti šíření koronaviru. Předloni město opravilo za téměř půl milionu korun hrobku šumperského stavitele Antona Schwestky na hřbitově v Šumperku – Temenici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Blíží se přílet jiřiček, podpořte je v hnízdění

17:02 Šumperk: Blíží se přílet jiřiček, podpořte je v hnízdění

V letošním roce byla Ptákem roku vyhlášena káně obecná. Titul Pták roku uděluje Česká společnost orn…