Čestný titul schválilo Zastupitelstvo města v dubnu 2019 na návrh exstarosty a radního Jiřího Fišera, který s Janem Sovákem v Táboře vyrůstal. Usnesení zní: Zastupitelstvo města Tábora uděluje čestné občanství akademickému malíři Janu Sovákovi, který se svou světově uznávanou, ojedinělou výtvarnou tvorbou, spočívající nejen v rekonstrukci prehistorického života, spoluprací se světově uznávanými paleontology a historiky, ale i ilustracemi knih, tvorbou filmů a obrazů s pravěkou tématikou zasloužil o skvělou reprezentaci českého umění i města Tábora ve světě.
„Město Tábor má řadu slavných rodáků. Ale myslím si, že málokdo dosahuje takové světové slávy jako právě Jan Sovák," řekl starosta Pavlík. Jan Sovák se celý život zabývá malířskými rekonstrukcemi pravěku. V roce 1982 emigroval spolu s manželkou, krasobruslařkou Danielou Jeriovou, přes Curych do Kanady. Nejvíce je znám jako autor ilustrací sci-fi románu Michaela Crichtona Jurský park, podle kterého vznikl slavný film Stevena Spielberga.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV