Tamperský náměstek navštívil vedení Olomouce

11.10.2012 16:14 | Zprávy

V úřadu je jeden rok v současné době navštěvuje tzv. sister cities, tedy partnerská města. Řeč je o náměstku Olli-Poika Parviainenovi z městského úřadu našeho partnerského města ve finském Tampere. Společně se svou kolegyní, středoškolskou učitelkou, dnes v průběhu své několikadenní návštěvy v Olomouci zavítal i na radnici, kde se sešel s primátorem a dalšími členy vedení města.

Tamperský náměstek navštívil vedení Olomouce
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Setkání s finskou návštěvou se kromě primátora Martina Novotného zúčastnil také jeho náměstek Jan Holpuch a radní Marcela Hanáková. S hosty našli spoustu společných témat jako např. informační technologie, městské i developerské projekty, rozvoj města, školství, podmínky pro podnikatele či dokonce stavbu nové tramvajové trati.

„Jsem moc rád, že se s vámi můžeme setkat a popovídat si o aktuálních záležitostech z našich měst. Zdá se, že v současnosti dokonce řešíme velmi podobné problémy, proto chci i zároveň poděkovat za program, který tady v Olomouci absolvujeme a který pro nás bude určitě velmi přínosný,“ řekl náměstek Parviainen.

„Vím o tom, že jedním z vašich cílů v Tampere je například vybudování nové tramvajové linky. Tu my právě teď v Olomouci stavíme, čímž do jisté míry splatíme dluh minulého režimu, a to zavedení tramvajové dopravy do největšího městského sídliště. Podařilo se nám na tuto stavbu získat velkou dotaci ze švýcarských fondů a navíc spolupracujeme se soukromým subjektem, takže se vše konečně podařilo uvést do pohybu,“ přiblížil situaci primátor Novotný. Současně také otevřel hodně diskutované téma, a to zapojení občanů do procesu rozhodování. Jako příklad uvedl projednávání přípravy nového územního plánu, do jehož jednotlivých fází se lidé zapojují a k přípravě územního plánu se může kdokoli vyjádřit. „Velmi se nám osvědčilo takto velká témata řešit veřejně, ať už formou besed, speciálních webových stránek, informačních autobusů a podobně,“ doplnil primátor.

Dalším společným tématem byly také informační technologie, protože Tampere v současné době, stejně jako Olomouc, řeší centrální informační systém. „IT je asi nejrychleji se rozvíjející oblast a u nás v České republice je teď pravděpodobně největším tématem elektronizace veřejné správy. V posledních letech se v tomto ohledu hodně změnilo na centrální úrovni, v té lokální se ale samozřejmě také snažíme rychle postupovat kupředu,“ vysvětlil náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch, který má na magistrátu informační technologie na starosti. „Vyřízení některých záležitostí je už u nás možné z domu, přes internet, K tomu, abychom toto mohli občanům umožnit, ale bylo nutné centralizovat informační systém uvnitř magistrátu, což stále dolaďujeme a je to náročné nejen finančně, ale zejména organizačně. Věříme ale, že se nám toto úsilí vyplatí a vyřízení některých agend se nám podaří pro občany zjednodušit,“ doplnil Holpuch.

Členka Rady města Olomouce Marcela Hanáková, která je zároveň ředitelkou Střední školy polygrafické v Olomouci, spojila svůj program s finskou kolegyní a společně absolvují nejen prohlídku grafické školy, ale také se podívají na výstavu prací jejích studentů. „Paní kolegyně také projevila zájem o fotografování, proto vyjedeme i do okolí města na zajímavá místa a současně se na výstavě prací našich studentů setkáme i s velmi známou olomouckou fotografkou Milenou Valuškovou. Věřím, že bude tento program přínosný pro všechny strany,“ řekla radní Hanáková. V Tampere sice nenajdeme školu zaměřenou výhradně na grafiku a polygrafii, ale tento obor má v našem partnerském městě taktéž velkou tradici.

Dnešní návštěva jen potvrdila, jak jsou si obě naše města blízká, a to zejména aktuálními problémy a záležitostmi, které nyní řešíme. V Tampere například plánují výstavbu nové tramvajové linky, budují novou sportovně-kulturní arénu, zabývají se tím, jak do města i v době, kdy jej ovlivňuje evropská ekonomická krize, přilákat nové firmy a investory, kteří by zde vytvářeli nová pracovní místa, budují projekty pro bydlení apod. „Také v Tampere společně se soukromým investorem stavíme první mrakodrap. Je sice menší, ale mrakodrap to je. To je v současné době asi náš největší projekt. Samozřejmě se proti němu objevují stížnosti, tomu se u podobně velkých projektů asi nelze vyhnout, ale i když může být několik lidí proti, my pořád musíme myslet na rozvoj města,“ uzavřel tamperský náměstek Parviainen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olomouc.cz

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pelhřimov: Termín participativního rozpočtu prodloužen

7:17 Pelhřimov: Termín participativního rozpočtu prodloužen

Na malé scéně kulturního domu Máj se uskutečnilo informační setkání k participativnímu rozpočtu.