Hlavním tématem letošního ročníku je architektonické dědictví a současná architektura. Cílem je představit veřejnosti domácí i světové historické architektonické dědictví a umožnit jeho srovnání se současnou architekturou. V průběhu festivalu bude představena architektura 40 zemí. Obrazem ukáže festival všechny památky zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO – tedy 745 památek ze 157 zemí světa. Proto zde se svými památkami UNESCO nemůže chybět ani město Třebíč. V rámci této výstavy zde bude vystavován model třebíčského zámku od Stanislava Vršky zapůjčený z expozice Muzea Vysočiny.
Mimo výstavy budou probíhat přednášky a odborná konference na téma Ochrana hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie.
Součástí festivalu je také celorepublikový výtvarný projekt Hravý architekt, kterého se ve spolupráci s městem zúčastnili žáci 3. a 4. ročníku ze Základní umělecké školy Třebíč. Úkolem dětí bylo výtvarně ztvárnit vybrané architektonické památky z jejich města. Třídy, které se projektu zúčastnily (téměř 600 dětí z 20 škol), stráví za odměnu den na Pražském hradě, kde pro ně bude připraven zajímavý program, dárečky a setkání s paní Ivanou Zemanovou, která projektu poskytla svou záštitu.
Z celého festivalu bude vydána publikace se dvěma oddíly, ve které se město bude také prezentovat. První oddíl bude věnovaný památkám a historické architektuře, jednak zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, jednak dalším pozoruhodným architektonickým objektům z České republiky i zahraničí. Druhý oddíl publikace bude věnovaný současné kulturní architektuře (muzea, výstavní síně, galerie, koncertní sály, umělecké školy nebo knihovny) z celého světa.
Městský úřad Třebíč
Odbor rozvoje a územního plánování

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: trebic.cz