Týn nad Vltavou: Kaplička sv. Jana Nepomuckého dostala nový kabát

06.10.2020 11:11

Původní kaplička sv. Jana Nepomuckého stávala v dolní části Vinařického náměstí. Pro sochu se našlo nové místo v Děkanské ulici, kde pro ni byl vytvořen výklenek, do kterého byla umístěna.

Týn nad Vltavou: Kaplička sv. Jana Nepomuckého dostala nový kabát
Foto: tnv.cz
Popisek: Týn nad Vltavou
reklama

Původní kaplička sv. Jana Nepomuckého stávala v dolní části Vinařického náměstí. Při výstavbě Orlické a Kořenské přehradní nádrže (někdy mezi lety 1954 – 1961) byly zbourány rodinné domy stojící v záplavové oblasti nově budovaných přehrad a s nimi i kaplička sv. Jana Nepomuckého. Pro sochu se našlo nové místo v Děkanské ulici, kde pro ni byl vytvořen výklenek, do kterého byla umístěna. 

Při výškových úpravách Děkanské ulice v souvislosti výstavby „nového mostu“ a jeho předpolí (okolo roku 1968) se výklenek se sochou sv. Jana ocitl hluboko pod úrovní silnice. Firma, která prováděla výstavbu mostu, vystavěla na své náklady pro sv. Jana na témže místě novou „funkcionalistickou“ kapličku, která stojí v Děkanské ulici doposud. V roce 1993 byla socha sv. Jana Nepomuckého ukradena a na její místo byl umístěn svatý obrázek.

Jelikož stavební stav kapličky, která tvoří kulisu vjezdu do centra města, již řadu let nedělal žádnou parádu, dlouhodobě jsme se pokoušeli, zatím neúspěšně, získat do majetku pozemek pod kapličkou tak, abychom mohli získat na opravu krajský či národní grant. V letošním roce se město rozhodlo přistoupit k opravě stavby na své náklady. Návrh nového vzhledu, který byl odsouhlasen Státním památkovým ústavem, připravil Bc. Dolejší, investiční technik města, opravu provádí firma Š + H Bohunice a novou sochu, která bude do kapličky po dokončení opravy umístěna, zakoupila rodina Svobodova a Procházkova z Vinařického náměstí. Dokončení opravy, včetně nové kované mříže, plánujeme do konce října 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Semily: Dotace z Grantového programu na rok 2021 byly rozděleny

18:05 Semily: Dotace z Grantového programu na rok 2021 byly rozděleny

Zastupitelé na základě návrhů sportovní, kulturní, sociální komise a odboru školství kultury a vnějš…