Ústí nad Labem: Nová vyhlídka na krásnobřezenském Kanonu

29.09.2020 20:27

Labské údolí je v úseku mezi Ústím a Děčínem sevřené okolním kopcovitým terénem. Táhlý široký hřbet mezi Krásným Březnem a Neštěmicemi je zakončen tzv. ostrožnou, zvanou Kanon. A právě na vrcholu toho vrchu, jehož původní název zněl Račí hora, vznikla Vyhlídka Františka Málka.

Ústí nad Labem: Nová vyhlídka na krásnobřezenském Kanonu
Foto: mag-ul.cz
Popisek: Letecký pohled na město Ústí nad Labem
reklama

Vyhlídka nese jméno známého ústeckého turisty, který byl mezi prvními deseti nadšenci, kteří získali diamantový odznak za navštívených 100 rozhleden. Od roku 1981 se opakovaně podílel na opravě Erbenovy vyhlídky a bojoval též za záchranu výletního zámečku Větruše. Vynikal mimo jiné detailní znalostí krajiny, kterou navštívil. Není divu, že se stal členem síně slávy organizované turistiky.

Vyhlídka, která vznikla z participativního rozpočtu města Ústí nad Labem, je přístupná z ulice Neštěmická kolem stejnojmenné základní školy a nabízí pohled na řeku Labe, na protilehlé obce Svádov a Olšinky a samozřejmě na samotné město Ústí nad Labem.

Vrch Kanon má však také dlouhou a zajímavou historii. Vypovídají o ní archeologické nálezy už z mladší doby bronzové, kdy na ploše ostrožny vzniklo opevněné sídliště. Historickým výzkumem zde byla prokázána lužická a později též slovanská kultura. V 9. až 10. století se zde nacházelo strážní hradiště, které strážilo labskou obchodní stezku spojující Čechy a Sasko.

Vyhlídku Františka Málka najdete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brno: Město a správa hřbitovů apelují na dodržování preventivních opatření

21:23 Brno: Město a správa hřbitovů apelují na dodržování preventivních opatření

S blížícím se svátkem Všech svatých míří na brněnské hřbitovy čím dál více návštěvníků. Město Brno a…