V Domažlicích byl odhalen památník osvobození

11.06.2021 12:59 | Zprávy
autor: PV

Dva komponenty - kamenné lavice a stůl s položenou vojenskou přilbou a chodským kloboukem a dále žulový monolit s motivem americké a české vlajky - tvoří dohromady nový památník osvobození, který byl odhalen v Domažlicích v Chodské ulici, pod zahradou Chodského hradu.

V Domažlicích byl odhalen památník osvobození
Foto: Domažlice.eu, oficiální web města
Popisek: Domažlice.

Jeho autorem je klatovský sochař Václav Fiala. Pro umístění díla byl vybrán tento pozemek, neboť jde o místo, kolem kterého přicházeli do chodské metropole v květnu 1945 první američtí vojáci.

Iniciativa k vytvoření tohoto díla vzešla od rodin čtyř amerických veteránů, kterým bylo v roce 2016 udělené čestné občanství města Domažlice. Příbuzní Matta Konopa, Roberta Gilberta, Jamese Duncana a Hermana Geista uspořádali v Americe sbírku na pořízení uměleckého díla s úctyhodným výsledkem - 20 tisíc dolarů. Město Domažlice doplatilo podobnou částku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Neměl snad pravdu?

Pane poslanče, můžete mi sdělit, v čem neměl pan Okamura ve svém projevu pravdu? To chceme stále zavírat oči před realitou? Michal Prášek

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cheb: Starosta Jan Vrba ocenil tři významné osobnosti

22:08 Cheb: Starosta Jan Vrba ocenil tři významné osobnosti

Hlavní sál Kulturního centra Svoboda se ve čtvrtek zaplnil osobnostmi města i okolního regionu. Kona…