Válkou zničená Hrabyně ve Slezsku znovu ožila i díky velké pomoci Hradce

14.07.2017 9:17

Co mají společného Banská Bystrica, Wroclaw, Černigov nebo Hrabyně s Hradcem Králové? U prvních tří by většina Hradečanů měla poznat, že se jedná o partnerská města. Jaký je ale vztah mezi východočeskou metropolí a slezskou obcí, bude vědět zřejmě velmi málo lidí.

Válkou zničená Hrabyně ve Slezsku znovu ožila i díky velké pomoci Hradce
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

Hradec Králové a jeho obyvatelé totiž v poválečných letech finančně i materiálně pomáhali obnově válkou téměř zcela zničené Hrabyni a na úterý 18. července připadá 71. výročí, kdy se Hradec stal oficiálně jejím „kmotrem“. Město nyní hledá pamětníky této pomoci nebo jejich rodinné příslušníky.

„Dostala se ke mně kopie jednoho z dopisů, který tehdy posílal spolu s knížkou školák z hradecké Třebše zcela anonymnímu žákovi do Hrabyně,“ řekl hradecký primátor Zdeněk Fink. „Byl bych rád, pokud by se našel někdo z Hradečáků, který má na tuto pomoc konkrétní osobní vzpomínky. S paní starostkou Hrabyně plánujeme společné setkání po prázdninách, věřím, že se nám podaří nalézt vhodnou formu či tradici, jak toto pouto mezi naším městem a Hrabyní více přiblížit dalším generacím. Je velmi důležité podporovat iniciativy a připomínat si události, které nás spojují, bohužel dnešní společnost zajímá především to, co ji rozděluje,“ dodal primátor Fink.

Během osvobozování republiky Rudou armádou se ve Slezsku v dubnu 1945 odehrály nejtěžší frontové boje na území naší republiky během druhé světové války. V centru této ostravsko-opavské operace byla obec Hrabyně, která byla během těchto bojů téměř zcela zničena. Hrabyňský zámek vyhořel a velká většina domů byla vypálených a pobořených. „Hrabyně utrpěla během bojů v dubnu 1945 enormní škody, přesto téměř doslova znovu povstala z popela. Přispělo k tomu nejen odhodlání a úsilí jejích obyvatel, ale také rozsáhlá pomoc, jíž se zničené obci dostalo,“ řekla starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová. „Koncem roku 1945 byl v Ostravě zřízen při krajském národním výboru referát „Budujeme Slezsko“ na pomoc válkou postiženým slezským obcím. Na přímluvu hrabyňského rodáka profesora Karla Engliše získala Hrabyně za kmotra Hradec Králové. Díky jeho solidaritě a pomoci, mnohých hradeckých organizací i jednotlivců lidé z Hrabyně a okolí opět získali naději na nový život a šanci obnovit válkou zničenou obec,“ vysvětlila starostka Zdeňka Jordánová.

Po skončení druhé světové války potřebovala nejvíce zničená města a obce pro svoji obnovu finanční i materiální pomoc. V roce 1946 byla vyhlášena celorepubliková akce „Budujeme Slezsko“ a jednotlivá města v Čechách a na Moravě, která neutrpěla válečné škody, posílala pomoc postiženému Slezsku. Výzva měla obrovský ohlas, ale protože veškerá pomoc šla centrálně přes v Ostravu, zejména u materiálních darů se její přerozdělování velmi komplikovalo. Do centrálního skladu přicházelo i několik nákladních aut a vagonů pomoci týdně a nebylo možné i přes rozsáhlou dobrovolnickou pomoc zásilky vybalit a třídit. Naložená auta a vagony se pak posílaly přímo do jednotlivých obcí. V tom případě bylo prakticky nemožné zaručit, že se určitý druh materiální pomoci dostane do těch obcí a rodin, kde ho bylo nejvíce potřeba. Proto došlo k zásadní změně v organizaci pomoci formou patronátu - kmotrovství. Řada českých a moravských měst se stala kmotry měst a obcí ve Slezsku a pomáhala finančně i materiálně při jejich obnově. Hradec Králové byl o kmotrovství požádán právě jednou z nejpostiženějších obcí. Obcí Hrabyní, významným poutním místem Slezska ležícím mezi Opavou a Ostravou.

Úlohu kmotra město Hradec Králové ochotně přijalo a potvrdilo v Hrabyni dne 18. července 1946 při návštěvě zástupců Místního národního výboru Hradce Králové v čele s předsedou Janem Němcem. Slavnostní akt se konal během návštěvy prezidenta republiky Edvarda Beneše v obci. Hradec Králové pak až do roku 1948 pomáhal Hrabyni veřejnými finančními i materiálními sbírkami. Do akce se také zapojily místní školy, tělovýchovné a společenské organizace, firmy i politické strany. Kmotrovské město Hradec Králové věnovalo vedle značného množství věcných darů ze sbírek postupně 485 tisíc tehdejších korun.

Pamětníci této nezištné iniciativy, případně jejich rodinní příslušníci se mohou ozvat na telefonní číslo 495 707 410 nebo mailem na redakce.radnice@mmhk.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Na festivalu se spotřebovalo šest a půl tuny tvarůžků

10:23 Olomouc: Na festivalu se spotřebovalo šest a půl tuny tvarůžků

Olomouc provoněly tvarůžkové speciality. Festival byl rekordní co do počtu prodávajících i návštěvno…