Valtice: Napoleonské manévry již tento víkend

13.04.2018 6:32

Austerlitz z.s. a Středoevropská napoleonská společnost připravili v rámci Projektu Austerlitz s podporou Jihomoravského kraje Napoleonské manévry 2018, které se poosmé uskuteční na zámku Valtice.

Valtice: Napoleonské manévry již tento víkend
Foto: valtice.cz
Popisek: Valtice

Na 150 nadšenců v napoleonských uniformách nabídne návštěvníkům možnost seznámit se s životem vojáka přelomu 18. a 19. století. Program bude tematicky věnován přípravám na vylodění Bonapartovy armády na Maltě v roce 1798 a přípravě na akci Austerlitz 2018, 213. výročí bitvy u Slavkova. Akce bude zaměřena především na přípravu a secvičení jednotek a vojáků, účastníků akcí věnovaných evropské napoleonské historii formou výcviku dle dobových řádů francouzské, rakouské i ruské armády období 1792-1815. Celý program bude přístupný veřejnosti, jež bude moci navštívit jak vojenský tábor, tak sledovat výcvik a manévry; na úvod turistické sezony tím projekt nabídne atraktivní program v prostředí, které svou historií přímo souvisí s událostmi vzpomínaného období.

Tábor bude umístěn poblíž zámečku Belveder ve Valticích; manévry budou probíhat v sobotu dopoledne u Belvedéru, odpoledne a v neděli v zámeckém parku; v sobotu dopoledne výcvik vojáků a příprava důstojníků a manévry ve "škole pelotonu", tj. výcvik menších jednotek; odpoledne budou pokračovat výcvikem velkých celků - batalionů, které se na akcích napoleonského re-enactmentu snažíme formovat od roku 2004. Na sobotní odpoledne je připravován také společný výcvik jezdců francouzské a rakouské kavalerie.

Historické souvislosti

V Lednicko-valtickém areálu stojí obelisk vztyčený zde Aloisem Josefem z Liechtensteina na památku míru z Campo Formia, jímž v roce 1797 skončilo Bonapartovo první italské tažení.

Liechtensteinové, majitelé valtického panství, se významným způsobem revolučních a napoleonských válek účastnili. Bitvy u Slavkova se zúčastnili dva, v čele koaličního jezdectva polní podmaršál Johann I., kníže von Liechtenstein (1760-1836), a v čele jezdecké brigády Kienmayerova předvoje jeho bratranec, generálmajor Moritz von Liechtenstein (1775-1819).

Jan, kníže z Liechtensteinu, patří mezi nejvýznamnější rakouské generály tohoto období. V roce 1809 stál v čele I. záložního sboru; svým vojenským nadáním získal respekt samotného Napoleona. V roce 1805 i v roce 1809 právě Jana z Liechtensteina císař František pověřil jednáním o příměří s francouzským vítězem. Po bitvě u Slavkova byl přítomen setkání Napoleona s Františkem u Spáleného mlýna, kde byly dojednány hlavní body smlouvy o rakouském separátním příměří.

Program akce

Pátek 13. dubna 2018
budování tábora u Belvedéru

Sobota 14. dubna 2018
9:30 - 11:30 výcvik a manévry jednotek u Belvedéru
14:00 - 15:00 společný výcvik jezdectva u Belvedéru
15:30 - 17:30 manévry batalionu v zámeckém parku

Neděle 15. dubna 2018
9:30 - 11:30 ukázky výcviku a nasazení zbraní pro veřejnost v zámeckém parku
11:30 - 11:45 závěrečná přehlídka jednotek na nádvoří zámku

Vstup zdarma! Letos doplněno o večerní posezení u cimbálovky ve Vinařské stodole Château Valtice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň 3: Koledy zaznějí na Borech a ve Skvrňanech, náměstí Republiky provoní gulášovka

21:10 Plzeň 3: Koledy zaznějí na Borech a ve Skvrňanech, náměstí Republiky provoní gulášovka

Předzvěst vánoc a vánoční atmosféru navodí v příštím týdnu na dvou místech plzeňského centrálního ob…