Veselí nad Moravou: První etapa revitalizace bažantnice je u konce, na jaře se začnou sázet stromy

16.11.2020 16:59

Tříletý projekt se zabývá postupným obnovením biotopu stávajícího lužního lesa. Jednotlivé kroky budou mít pozitivní vliv zvláště na chráněné druhy brouků, jako je například krasec dubový, roháč obecný, lesák rumělkový a mnoho dalších.

Veselí nad Moravou: První etapa revitalizace bažantnice je u konce, na jaře se začnou sázet stromy
Foto: Veselí nad Moravou
Popisek: Město Veselí nad Moravou
reklama

Tříletý projekt se zabývá postupným obnovením biotopu stávajícího lužního lesa. Jednotlivé druhy zásahů budou mít pozitivní vliv zvláště na chráněné druhy brouků, jako je například krasec dubový, roháč obecný, lesák rumělkový a mnoho dalších. Krasec dubový (Eurythyrea quercus) je kovově zelený, kriticky ohrožený druh brouka, který se na celém území ČR vyskytuje pouze na území veselského zámeckého parku a v parku v Lednici.

Realizační firma odstranila během letošního roku přesně označené nepůvodní invazivní dřeviny, které brání světelnosti, a také rozšiřování růstu korun dalším stromům. Zjistilo se rovněž napadení kůrovcem či hnilobou u některých dřevin, tudíž došlo k jejich odstranění a předejití tak případnému šíření nemoci, či ohrožení osob při pádu.

Pařezy invazivních stromů byly ponechány několik desítek centrimetrů nad zemí a ošetřeny speciálním přípravkem, pomocí něhož se případné výmladky objeví hlavně na kmeni (nikoliv všude okolo), takže snaha o likvidaci tohoto invazivního druhu je efektivnější než u běžně pokáceného stromu.

Na jaře 2021 zde bude vysazeno 813 stromů a další desítky stromů budou ošetřeny s cílem prodloužit jejich život. V rámci revitalizace se zde vytvoří rozvolněný lužní porost s dominancí dubu letního, díky prořezání navíc porostou a zmohutní mladé stromy mnohem lépe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otrokovice: Město přispívá na budování parkovacích míst

13:07 Otrokovice: Město přispívá na budování parkovacích míst

Pokud si majitel pozemku na území našeho města vybuduje na své náklady parkovací místo, otrokovická …