1/ Podle názoru ÚOHS nepostupovalo město v souladu se zákonem již při samotném zadávání šetřené veřejné zakázky v roce 2007. Je přitom nesporné, že zadání veřejné zakázky na „Outsourcing serverové farmy informačního systému Magistrátu města České Budějovice“ formou jednacího řízení bez uveřejnění jednomyslně schválilo všech deset členů rady města, kteří byli přítomni zasedání rady 29. srpna 2007 (viz usnesení 707/2007 (297,6 kB), str. 2 a 17).
2/ Zcela identicky jako v případě smlouvy a takzvaného dodatku se společností Bit Servis uzavřených v letech 2007 a 2010 postupovalo město České Budějovice již v roce 1999, kdy došlo k uzavření první smlouvy s uvedenou společností, i v roce 2004, kdy byla platnost původní smlouvy – rovněž bez nového zadávacího řízení – prodloužena o tři roky. Tuto skutečnost však ÚOHS ve svém výkladu přehlíží.
3/ V souvislosti se závěry ÚOHS nelze nezmínit vyšetřování primátora Juraje Thomy ze strany Policie České republiky, jež se stejnými podklady, které měl k dispozici ÚOHS, dospěla k naprosto odlišnému výsledku. Policisté však na rozdíl od jiné státní organizace viní z chyb souvisejících s předmětnou veřejnou zakázkou pouze primátora města, nikoliv všechny členy tehdejší městské rady (abecedně): Františka Jelena, Břetislava Kábele, Petra Kocara, Martina Kubu, Janu Menzelovou, Ivanu Popelovou, Miroslava Tettera, Juraje Thomu, Leonu Trešlovou a Rudolfa Vodičku. (Jedenáctý člen rady Jaromír Procházka se dle prezenční listiny projednávání této veřejné zakázky neúčastnil.)
4/ Pokud ÚOHS neuzná argumenty města České Budějovice ve prospěch tvrzení, že úředníci magistrátu zakázku a takzvaný dodatek připravili v souladu se zákonem, hrozí městu České Budějovice pokuta ve výši 1 300 000 korun. Výši pokuty ÚOHS stanovil z ceny zakázky schválené v roce 2007 radou města. Za podepsání dodatku ke smlouvě uzavřeného v roce 2010 ÚOHS žádnou pokutu nestanovil, neboť v souladu se „zásadou absorpce“ uložil pokutu podle závažnějšího, respektive „přísněji trestného správního deliktu“. Tím je podle ÚOHS jednoznačně schválení zakázky radou města, k němuž došlo v roce 2007.
5/ Rozhodnutí ÚOHS je nepravomocné, město České Budějovice proti němu ve stanovené lhůtě podá rozklad.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: c-budejovice.cz