Vysoké Mýto: Naučná stezka se rozšířila o duchovní okruh

05.11.2022 20:06 | Tisková zpráva

Duchovní okruh, stejně jako okruhy městský a přírodní, vybudovalo město Vysoké Mýto. Poutníky provede po místech v okolí města, která jsou spojena s církevními památkami a duchovními tradicemi.

Vysoké Mýto: Naučná stezka se rozšířila o duchovní okruh
Foto: mesto.vysoke-myto.cz
Popisek: Vysoké Mýto

„Vede od vysokomýtské zvonice poutní cestou směrem do Knířova, z Knířova na Sedlec, Vraclav a zpátky do Vysokého Mýta,“ řekl Ondřej Halama, vedoucí odboru rozvoje města. Celý okruh je bezmála 20 kilometrů dlouhý a má 9 zastavení. 

Anketa

Líbil se vám plakát „Putin v pytli na mrtvoly“, který vyvěsil Rakušan?

2%
97%
hlasovalo: 33147 lidí
„Mapuje různé křížky, kaple a další drobné sakrální objekty v krajině. Přibližuje i méně známé věci jako třeba morový pomník pod Knířovem, kolem kterého sice stezka nevede, ale odkazuje na něj jedno zastavení na knířovské poutní cestě. Také připomíná místa, která zdánlivě s duchovnem nesouvisejí, jako například Stáninu vyhlídku nedaleko Vanic, kde je krásný pohled do krajiny a také je oslavou přátelství,“ řekl Vojtěch Barcal, historik regionálního muzea.

Na obsahu jednotlivých zastavení duchovní stezky a souvisejících webových stránkách, na které se dostanete jednoduše načtením QR kódu, spolupracovalo Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě.

Pylony obsahují fotografie a informace z jednotlivých míst, ale nalezneme zde i pověsti či básně. „Jednotícím prvkem jednotlivých zastavení jsou verše od Bedřicha Bridela, vysokomýtského rodáka, jezuitského básníka a prozaika, jehož nejslavnější dílo Co Bůh? Člověk? Je vrcholná česká barokní báseň. Právě verše z této básně jsou na jednotlivých pylonech napsány a provázejí poutníka,“ řekl Vojtěch Barcal.

Koncepční řešení vysokomýtských naučných stezek spočívá v odlišných materiálech. Panely městského okruhu jsou vyrobeny z kortenu, přírodního z akátového dřeva. „Pro třetí okruh jsme zvolili pískovec, i když jsme zvažovali více materiálů, jako třeba žulu nebo opuku. Nakonec byl zvolen pískovec z lomu Vyhnánov,“ dodal Ondřej Halama.

Nechte se zlákat k procházce po nové naučné stezce. Vychutnejte nádherné barvy podzimu a na chvíli se ocitněte v dobách dávno minulých.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

20:27 Varnsdorf: Poplatky za odpad a psa nyní vyřídíte z pohodlí domova. Město spouští portál občana

Neřešte úřední hodiny a neztrácejte čas u přepážky. Mějte místní poplatky jednoduše pod kontrolou a …