Na setkání, které se konalo dne 15. 9. 2015 v malé zasedací místnosti ostrovského zámku, se na závěrečném neformálním setkání realizačního týmu projektu s představiteli obcí sešli kupříkladu starostové a místostarostové Hroznětína, Velichova, Abertam, etc. Město Ostrov, které bylo nositelem projektu, jinak plně financovaného z dotací Sociálního fondu Evropské unie a v menší míře také Ministerstva práce a sociálních věcí, reprezentoval místostarosta pan Mgr. Libor Bílek. Setkání se rovněž za Svaz měst a obcí zúčastnil Ing. Radek Lövy, regionální koordinátor.
Diskuze se týkala navrhovaných mnohamiliónových úspor v oblasti odpadového hospodářství, které realizační tým však jako nosné téma meziobecní spolupráce zatím nedoporučil. Naopak v oblasti školství se chystají v našem ORP velké změny. Přítomní starostové informovali o momentální situaci v procesu schvalování záměru přistoupení jednotlivých obcí k projektu svazkové školy ve svých zastupitelstvech. Kupříkladu zastupitelstvo v Horní Blatné již přistoupení schválilo. Ostatní obce zastupitelstva k tomuto bodu zatím připravují. Projekt svazkové školy vyšel přímo z projektu meziobecní spolupráce a byl inspirován demografickými analýzami našeho týmu. Následně z iniciativy pana starosty Martina Malečka bylo rozhodnuto dát se právě touto cestou.
Podobná škola dnes již v Karlovarském kraji existuje a to v obcích Otovice, Sadov a Hájek a právě ona by se měla stát předlohou nové svazkové školy na území sdružení obcí Bystřice, kde by v budoucnu měly být sdruženy školy v Hroznětíně, Merklíně, Perninku, Abertamech a Horní Blatné a potencionálně v budoucnu možná škola v Potůčkách. Konkrétně to znamená, že v do ledna roku 2017 by tyto školy zanikly jako samostatné právní subjekty a spojily se v jeden subjekt spravovaný všemi obcemi společně. To by mělo za následek snížení provozních nákladů, které se pro menší horské obce stávají již neúnosně zatěžujícími. Projekt má rovněž přinést stabilizaci pracovních týmů škol. Čeho se však projekt svazkové školy nedotýká, je vlastní financování školních budov obcemi. Proto lze v budoucnu očekávat, že některé menší obce se budou školních budov zbavovat. V takovém případě by se následně přistoupilo k náhradnímu řešení pomocí svozových školních autobusů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV