Zimní humanitární opatření na území Prahy fungují dobře

21.01.2021 8:37

Každý rok během zimních měsíců rozšiřuje hlavní město nabídku pomoci pro lidi bez domova, aby mohli v bezpečí přečkat mrazivé dny. S klesajícími teplotami v minulých dnech se zvýšil zájem o humanitární opatření, kapacity jsou ale stále dostačující. Díky pravidelnému testování lidí bez domova na přítomnost COVID-19 se daří zamezit šíření infekce a chránit tak Pražany.

Zimní humanitární opatření na území Prahy fungují dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo
reklama

Praha každoročně na zimu připravuje pro své obyvatele, kteří nemají střechu nad hlavou, síť pomoci zahrnující posílená nízkoprahová centra, noclehárny a ubytovny, podporu terénních pracovníků nebo materiální a potravinovou pomoc. To vše je letos doplněno distribucí ochranných pomůcek, testováním na koronavirus a speciální kapacitou hostelu pro osoby, které mají COVID-19, ale nemají kde dodržovat izolaci.

„Kapacita zimních humanitárních opatření zatím postačuje navzdory mrazivému počasí posledních dnů. Tradičně nejvolněji je ve velkokapacitní noclehárně na lodi Hermes. Opět se potvrzuje, že lidé více ocení menší zařízení. Kapacita hostelu, určeného pro osoby s covidem, je také dostačující. Nejvíce bylo obsazeno něco málo přes třicet lůžek, což je zhruba polovina kapacity zařízení,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

S ohledem na aktuální epidemickou situaci funguje dvakrát týdně také preventivní testování lidí bez střechy nad hlavou a to s logickým cílem snížit riziko infekce. Během preventivního testování bylo minulý týden například zjištěno šest pozitivních osob, které díky nastavenému systému humanitárních opatření mají možnost strávit nemoc v karanténě.

V mrazivém počasí pochopitelně narostla vytíženost zařízení. Zcela naplněna jsou všechna nízkoprahová denní centra, v některých se dokonce střídají na dopolední a odpolední pobyt. Prakticky plná jsou zařízení v režimu 24/7, kde jsou ubytováni především senioři a lidé s potřebami v oblasti zdraví. Zatím je ještě volná kapacita nocleháren.

Stejně jako v minulosti se nedaří zachytit lidi, kteří nechtějí nocovat v kolektivních noclehárnách anebo se nemohou přizpůsobit podmínkám kvůli závislostem na návykových látkách. Pro tuto skupinu lidí město ve spolupráci s poskytovateli služeb zajišťuje alespoň materiální pomoc v podobě stanů a spacáků.

„Jsem rád, že se nám ve spolupráci s organizacemi Naděje a R-Mosty podařilo otevřít noclehárnu na Smíchově. Je o ní zájem a ulevuje i okolí. Ukazuje se, že do budoucna bude důležité rozšířit síť služeb především tam, kde se lidé bez domova pohybují přirozeně. A zároveň se musíme snažit zachytit i ty, kteří do nocleháren nepřicházejí,” říká Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha.

Čeho se ale lidem bez domova a v sociální nouzi nedostává, je teplé zimní oblečení. Centrum sociálních služeb Praha proto vyhlašuje veřejnou sbírku, která se uskuteční ve dnech 26. až 28. ledna. Během těchto dní mohou lidé nosit dámské, pánské ale i dětské bundy, svetry nebo zimní boty na tři sběrná místa v Praze 4, 7 a 9. Dále je možné přinést i stany, spacáky, batohy či roušky a respirátory. 

Sběrná místa:

  • Zimní noclehárna Michle I. - Chodovská / Podle náhonu, Praha 4
  • Loď Hermes - Nábřeží kpt. Jaroše, Praha 7
  • Azylový dům s ošetřovatelskou službou - Šromova 861/1, Praha 9

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sokolov: Očkovací centrum vznikne v klášterním kostele

6:32 Sokolov: Očkovací centrum vznikne v klášterním kostele

Příprava velkého očkovacího centra začala ve čtvrtek 4. března v sokolovském klášterním kostele na S…