Na scénáři se kromě režiséra Jandourka podílela také autorka námětu Kamila Teslíková a historička umění Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Statutární město Zlín poskytlo tvůrcům kromě finanční podpory ve výši 450 tisíc korun také přístup do několika objektů, které jsou v jeho vlastnictví. Město získalo na snímek, který vznikal v městských kulisách od jara do podzimu 2022, a slavnostní premiéru si odbyl pro uzavřený okruh diváků v rámci letošního Zlín Film Festu, práva k nekomerčnímu užití.
„Naše město, které bylo dosud spíš učebnicovým příkladem moderního urbanismu a strohého funkcionalismu, zvýraznilo díky projektu České televize a jeho studia v Ostravě i přívlastek zahradní. Zjištění, že Zlín je největším zahradním městem na světě je pro veřejnost v celé republice další a jistě i lákavou pozvánkou k jeho návštěvě a prohlídce,“ uved primátor Jiří Korec. Připomněl, že punc výjimečnosti dodal dokumentu také jeho průvodce, herec a zlínský rodák Jan Šťastný. „Herec, který na Zlín nikdy nezapomněl, dodal snímku na věrohodnosti, protože diváky neprovází po naučené cestě, ale po místech, která důvěrně zná a má k nim osobní vztah,“ doplnil primátor Korec.
Podle autorky námětu Kamily Teslíkové bylo záměrem dokumentu ukázat přímou spojitost architektury města Zlína s jeho historií. „Ráz zahradního města dali Zlínu Baťovi architekti, a velmi elegantně a chytře tak splnili zadání, které od vedení Baťových podniků obdrželi. V našem dokumentu se mimo jiné podařilo ukázat krásu pro Zlín tak typického režného zdiva i stylovou pravidelnost zlínské zástavby a zároveň přiblížit jedinečný systém výstavby tohoto výjimečného města,“ uvedla dále dramaturgyně Teslíková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV