Bělobrádek (KDU-ČSL): Proč hledat partnery na jiných kontinentech, když dostatečně nevyužíváme spolupráci se sousedy

10.09.2016 18:02 | Zprávy

Místopředseda vlády pro vědu výzkum a inovace Pavel Bělobrádek společně se saskou ministryní pro vědu a umění Evou Marií Stangeovou v pátek 9. září zahájili již druhý ročník česko-saského Dne inovací, věnovaný tématu materiálů a surovin. V obou těchto oblastech již probíhá několik společných projektů a potenciál další spolupráce do budoucna je veliký.

Bělobrádek (KDU-ČSL): Proč hledat partnery na jiných kontinentech, když dostatečně nevyužíváme spolupráci se sousedy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek

"Sasko je naším přirozeným partnerem a oblastí vědeckovýzkumné spolupráce je celá řada. Ať už v sektorech nanotechnologií, biotechnologií, pokročilých materiálů a dalších. Navíc ve stávajících projektech jsou zapojeny jak české univerzity, tak špičková saská vědeckovýzkumná pracoviště typu drážďanské Technické univerzity a otevírá se tu unikátní možnost pro výměnu mladých doktorandů nebo postdoktorandů,"řekl místopředseda vlády Bělobrádek. 

Během setkání před samotným zahájením Dne inovací pogratulovala ministryně Stangeová vicepremiérovi Bělobrádkovi ke schválení věcného záměru zákona o podpoře VVI a z toho vyplývajícího vzniku nového ministerstva pro výzkum a vývoj. "Paní ministryně vyjádřila především potěšení nad tím, že vznikem nového ministerstva pro vědu bude mít nejen Sasko na české straně rovnocenného partnera,"uvedl Bělobrádek. 

Mezi příklady konkrétní česko-saské spolupráce se řadí projekty v rámci programu Interreg Central Europe, konkrétně projekt "Trans3Net" nebo projekt Archeomontan 2018 ústecké univerzity a Technické univerzity ve Freibergu věnující se výzkumu středověkého hornictví. Dále špičkový klastr Merge Europe, ve kterém jsou zapojeny výzkumná pracoviště z několika evropských zemí, za ČR Technická univerzita v Liberci, hlavní sídlo projektu je na Technické univerzitě v Chemnitzu a celý projekt se zabývá snižováním emisí CO2 a zvýšením energetické účinnosti ve výrobě. Oblasti pokročilých materiálů na úrovni nanovrstev křemíku mědi se věnuje projekt Fyzikálního ústavu AV ČR s drážďanské Technické univerzity anebo materiálový výzkum nových slitin kovů Západočeské univerzity Plzeň a Fraunhoffergesellschaft v Chemnitzu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Zdeněk Kettner byl položen dotaz

Svoboda slova a názoru

Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Naplnění skutkové podstaty je evidentně dáno

8:19 Rajchl (PRO): Naplnění skutkové podstaty je evidentně dáno

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k trestnímu oznámení na Zbyňka Stanjuru a Petra Fialu