Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Arcivévodové, neuměli-li česky, hrozila jim rákoska...

21.07.2016 5:30 | Zprávy

To, že naší „čeští“ králové většinou neuměli ani slovo česky, je veřejným tajemstvím. Velkou výjimkou je samozřejmě Jiří z Poděbrad. Situace se však začala radikálně měnit v první polovině 19. století.

Berwid-Buquoy (KDU-ČSL): Arcivévodové, neuměli-li česky, hrozila jim rákoska...
Foto: Jan Berwid-Buquoy
Popisek: Jan Berwid-Buquoy

Česká zem a Češi se stali tzv. „železným srdcem říše“ (Das eiserne Herz des Reiches). V tzv. „Českých zemích“ (Čechy a Morava) se soustředil průmysl Habsburské říše. Kultura a věda směřovala z nudné Vídně do Prahy. Vídeň sice zůstávala hlavním městem monarchie, ale Praha se stala světovou metropolí.
Vyvrcholením byl rok 1891 a Jubilejní výstava v Praze (125 výročí), nad kterou převzal patronát dokonce sám císař František Josef I., aby tím byl zdůrazněn význam českého národa.

Češi nejen, že se v Rakousku-Uhersku rapidně drali k moci (budoucí císařovnou se měla stát Žofie hraběnka Chotková, manželka následovníka trůnu Františka Ferdinanda von Österreich d'Este), nýbrž navíc dvě třetiny Vídeňského parlamentu tvořili poslanci z Čech.

Ještě v době První republiky, na vládní propagandu o rozbití Rakouska-Uherska českým národem, reagoval Prof.Dr. Josef Pekař: „Není pravdou, že Češi chtěli Habsburskou říši rozbít, nýbrž jí chtěli ovládnout. V tom je smysl naších dějin.“

Císař František Josef I. sám česky neuměl, ale zato nutil vládnoucí rod Habsburků, aby se co nejrychleji česky naučil – a to dokonce i pod pohrůžkou tělesného násilí.

Jeho výkony v českém jazyce se staly nakonec legendátními.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident Pavel: Klíčová jistota by měla být důvěra ve stát a jeho instituce

9:06 Prezident Pavel: Klíčová jistota by měla být důvěra ve stát a jeho instituce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke jmenování nových soudců.