Některé strany sice program poctivě nabízí, ale jsou mediálně odstaveny na druhou a třetí kolej. Odpovědnost voličů byla celkem úspěšně zredukována na základní emoce; volíš Losnu nebo Mažňáka?
V normálních časech by voliči prostřednictvím médií sledovali a posuzovali základní parlamentní střet mezi koalicí a opozicí. Vláda by skládala účty, opozice by se snažila bořit vládní růžový pohled na svět. Hlavní komentátoři a analytici by poctivě srovnávali oba názory a voliči by si postupně utvářeli vlastní názor. Z toho už nezbylo vůbec nic. Hlavní politický problém dneška se zredukoval na to, jak velký je Andrej Babiš podvodník – jestli podváděl jenom trochu a v souladu se zákonem, nebo jestli podváděl hodně a protizákonně. Čili jinak řečeno, zda-li je jeho odpovědnost pouze na úrovni morální či etické, nebo zda-li je trestně právní. Jeho fanoušci se přiklání k první interpretaci a jeho odpůrci k té druhé. Všichni se sice shodují, že lhal (anebo předkládal alternativní pravdy) a podváděl (anebo obratně využíval nedokonalostí zákona k vlastnímu obohacení), ale je to už jedno. Zkrátka jsme licoměrnost akceptovali jako společensky přijatelné chování.
Přesto si dovolím téma chování Andreje Babiše opustit. Hlavně proto, že se kvůli němu přestalo dohlížet na vládu jako takovou: Prý je úspěšná, prý má skvělé rozpočtové výsledky. Nejvyššího kontrolní úřad přitom už minulý týden předložil poslancům své stanovisko, že hospodaření státu za rok 2016 nedopadlo dobře. Stát podle NKÚ nesplnil úkoly, se kterými v rozpočtu počítal. Například čerpání investičních výdajů bylo nejhorší za posledních 10 let. NKÚ vládu přímo kritizuje za úplné vyčerpání rozpočtových rezerv, které ještě v roce 2012 činily 140 mld. Kč, kdežto na konci roku 2016 z nich zbylo torzo ve výši 3 mld. Kč. Znamená to, že celkový skutečný deficit státního rozpočtu za roky 2014 – 2016 činí 215,8 mld. Kč.
Vláda přitom na roky 2014 – 2016 naplánovala celkový deficit ve výši 282 mld. Kč; odtud pramení ta optimistická prohlášení o jejím úspěšném působení. Zamlčuje se však, že díky nebývalému hospodářskému růstu vláda získala oproti plánu navíc celkem 251 mld. Kč. Takže bilance vlády je ve skutečnosti nikoli plus 66 mld. Kč, ale mínus 185 mld. Kč. Na růstu zadlužení se to neprojevilo pouze proto, že vláda vysála všechny své běžné účty až do sucha. Je to celé pouhý účetní trik.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV