Břížďala (Piráti): Místo aby hnutí STAN řešilo problémy se školstvím, akorát vytvářejí nové

10.02.2025 9:10 | Monitoring

Vláda a Ministerstvo školství, vedené hnutím STAN, se zbavují odpovědnosti. Financování nepedagogických pracovníků – tedy uklízeček, kuchařek a školníků – mají prý nově řešit obce a kraje. A to už od 1. září 2025. V čem je problém? Tento krok je absolutně nepřipravený a může zásadně narušit fungování škol.

Břížďala (Piráti): Místo aby hnutí STAN řešilo problémy se školstvím, akorát vytvářejí nové
Foto: Piráti
Popisek: Jan Břížďala

Starostové s velkým “S”, kteří mají celé volební období gesci školství pod sebou, by měli změnu ve financování nepedagogických oddálit tak, aby se na ni mohli všichni aktéři dobře připravit. K tomu se zatím nechystají, a tím hází klacky pod nohy starostům s malým “s”. Ti teď budou muset společně s hejtmany vymýšlet z čeho a jak uklízečky, kuchařky a školníky vlastně zaplatí. K tomu nejsou doposud schválené žádné zákony. A jak by taky mohly být, když se o školském zákonu má ve Sněmovně jednat teprve příští týden? Proč se tedy tak spěchá?

Důvod je zřejmý – v rozpočtu ministerstva školství bylo potřeba hledat úspory, a tak se vyškrtly finance na platy nepedagogických pracovníků s tím, že v posledních 4 měsících letošního roku to doplatí zřizovatelé. Mnoho obcí ale takto narychlo v rozpočtech peníze jednoduše nemá. Když obce rozpočtny na konci loňského roku začaly připravovat, neměly informace o tom, že a jak na ně tato povinnost spadne. Hrozí tak, že školám budou chybět klíčoví zaměstnanci, bez kterých není možné zajistit běžný provoz. Tristní je už současný stav, kdy tabulkové platy některých nepedagogických pracovníků nedosahují ani minimální mzdy, která činí 20.800 Kč. Ředitelé škol či zřizovatelé tak už teď musí hledat možnosti, jak těmto pracovníkům vůbec plat dorovnat alespoň do úrovně minimální mzdy.

Nenechme se zmást – Piráti podporují řešení převodu financování nepedagogů na zřizovatele. Ale pokud má k takovému přesunu dojít, musí být proveden promyšleně a s dostatečným časem na přípravu. Nejlogičtější by bylo, kdyby změna nastala nejdříve od ledna 2026 nebo od září 2026, aby bylo možné přijmout odpovídající legislativu a aby se na změnu mohli ředitelé škol i jejich zřizovatelé nachystat. Aktuální návrh však akorát reflektuje současnou situaci, kdy ministerstvo školství nemá od zaří 2025 ve svém rozpočtu na platy nepedagogů vyčleněnou jedinou korunu. A odpovědnosti za to se snaží zbavit bez toho, aniž by domyslelo dopady na školy a jejich zřizovatele.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil: Je to všechno ubohá, usmolená, nedůstojná pěna dní

15:14 Zahradil: Je to všechno ubohá, usmolená, nedůstojná pěna dní

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přepisování dějin během oficiálních oslav 80. výroč…