Důvodem je nedávné převzetí těžařské společnosti OKD státním podnikem Prisko. Stát se tak stal provozovatelem největších černých staveb v zemi. Nelegálnost více než 50 objektů nacházejících se v areálu Dolu Frenštát přitom potvrdil stavební úřad, krajský úřad i krajský soud. Stavby by tedy měly být podle práva odstraněny.
„Zákony by v této zemi konečně měly platit pro všechny stejně, ať jde o těžní věže OKD nebo dům v sousedství. Obyvatele Frenštátu o dořešení situace už před čtyřmi lety ujišťoval předseda vlády Andrej Babiš i ministr průmyslu Jan Mládek. Je čas ptát se, kdy svým slibům dostojí,“ zdůvodňuje interpelaci pirátský předseda vyšetřovací komise k OKD Lukáš Černohorský. Zástupci místních samospráv naposledy jednali s náměstkem Ondřejem Landou. Na dubnové schůzce se řešila konzervace dolu, konkrétní termín ale stále nepadl.
Místní bojují proti těžbě v Chráněné krajinné oblasti Beskydy už od roku 2004, kdy vydal Obvodní báňský úřad povolení hornické činnosti v Dole Frenštát. Starostové čtyřiadvaceti měst a obcí pak o tři roky později podepsali dekret, který dokládá jejich odpor proti zahájení těžby v malebném podhůří Beskyd. Ten pak symbolicky uložili do základů kaple svatých Cyrila a Metoděje na hoře Radhošti, kde pak také symbolicky odzvonil umíráček záměrům těžařů v Beskydech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV