Červíček (ODS): Důsledky koronavirové krize zasáhnou rozpočty samospráv třikrát

22. 5. 2020 9:09

Komentář na facebookovém profilu k výraznému snížení inkasa ze sdílených daňových příjmů do rozpočtů obcí a krajů kvůli kompenzaci

Červíček (ODS): Důsledky koronavirové krize zasáhnou rozpočty samospráv třikrát
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček
reklama

Jak jsem již avizoval v minulém týdnu, v rámci projednávání zákonů postoupených Poslaneckou sněmovnou Senátu PČR jsme za klub ODS podpořili zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ včetně OSVČ podnikajících jako s.r.o., ale s výhradou k jeho prováděcímu způsobu, díky němuž dojde k výraznému snížení inkasa ze sdílených daňových příjmů do rozpočtů obcí a krajů.

Vláda tak posouvá opět realizaci své pomoci na někoho jiného, s čímž nemůžeme souhlasit. Po dlouhé diskusi v předchozí týdnu, kdy byl zákon vrácen do PS PČR, společně s kolegy senátory z dalších politických stran předkládáme návrh zákona, který zahrnuje pro rozpočty krajů navíc podporu 400 Kč na každého jejich obyvatele a pro obce 1000 Kč na každého obyvatele, a to nejpozději k termínu 31. 10. 2020.

Jak očekáváme, důsledky současné koronavirové krize zasáhnou rozpočty samosprávných celků celkem 3x. Náklady vynaloženými na nákup ochranných pomůcek a prostředků, na podporu malých a drobných podnikatelů, v důsledku zmrazení nájmů atd. Dále zmiňovaným podílem na kompenzačním bonusu a potřetí reálným, a zatím těžko odhadnutelným propadem příjmů, způsobeným poklesem ekonomiky.

Navrhovanou finanční podporou rozpočtů krajů a obcí chceme zabránit nutnosti zásadního omezení jejich investiční činnosti i aktivit pro znovunastartování ekonomiky. Současně považuji právě toto za naplňování senátorské role v prosazování regionálních zájmů a efektivního využívání synergie funkce 1. náměstka hejtmana, díky které detailně znám problém, a senátora, kdy se mohu zasazovat o jeho konkrétní řešení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Zaorálek: Izrael byl pro mě vždy centrem velikého zájmu

11:32 Ministr Zaorálek: Izrael byl pro mě vždy centrem velikého zájmu

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny 27. května 2020 – Postoj Poslanecké sněmovny k vzájemným vz…