Cogan (STAN): Rozpočtové desatero územní samosprávné jednotky

05.10.2015 7:24 | Zprávy

V tomto příspěvku vymezím obecnější zásady finančního hospodaření územní samosprávy.

Cogan (STAN): Rozpočtové desatero územní samosprávné jednotky
Foto: STAN
Popisek: Rudolf Cogan

Určitě by bylo možné dotknout se každé konkrétní oblasti rozpočtu, tedy z hlediska věcného. Jenomže to právě není žádné umění. Řešit konkrétní věci – a jak říkají politici takzvaně „pomáhat“, tedy přidělovat peníze. Musí to být opačně, stanovit obecné zásady a ty za všech okolností dodržovat a získávat dlouhodobě, tedy zdravé finance. Peníze jsou jako krev, rozhodují, co bude, či nebude žít, jak kvalitně a jak dlouho. Předkládám 10 zásad dobrého rozpočtu kraje, obce. Desatero je uspořádáno dle důležitosti, od nejzávažnějšího principu, který je na prvním místě. O zařazení dalších zásad, ale zejména o jejich důležitosti, tedy pořadí, můžeme vést rozsáhlejší polemiku. Jedná se především o empirické poznatky z 10leté činnosti ve městě i kraji.

1.    Především myslím že, zadlužení nesmí přesáhnout 50 % jistých (daňových) příjmů kraje nebo obce. Samospráva by se neměla exponovat riziku bankrotu v takovém rozsahu jako podnikatelské subjekty.

2.    Nepochybná je permanentní likvidita – odpovídající jsou zůstatky na účtech v rozsahu příjmů běžně dosahovaným za 3 měsíce.

3.    Doporučuji stabilizace výdajů na příspěvkové a další organizace - je třeba ustát jejich tlak při sestavování rozpočtu a nepřipustit jejich požadavky na vyšší mzdy a další náklady.

4.    Je třeba mít separátně neustále prostředky pro podporu investičních dotací, podmínkou pro poskytnutí dotace je často spoluúčast příjemce, a tak je třeba být připraven.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): V Bruselu se už totálně zbláznili

21:03 Fiala (SPD): V Bruselu se už totálně zbláznili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dalšímu zdražování energie emisními povolenkami