Dolínek (ČSSD) bije na poplach: 511 musí zůstat mezi prioritními stavbami

11.06.2016 22:19

Za skandální považuje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek hrozbu, že východní část pražského silničního okruhu 511 by měla být vyřazena z prioritních dopravních staveb.

Dolínek (ČSSD) bije na poplach: 511 musí zůstat mezi prioritními stavbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Dolínek

Rada hlavního města Prahy přijala usnesení, které vyzývá k urychlení přípravy a výstavby stavby č. 511 Pražského okruhu a dává náměstkovi Dolínkovi mandát k veškerým možným úkonům, které by vedly k zahájení realizace stavby. Plánuje se obrátit na evropské komisaře i na občanská sdružení.

„Všech 16 starostů dotčených obcí deklarovalo, že stavbu podporují. Nerozumím tomu, proč do této doby nevydala příslušná ministerstva životního prostředí a dopravy potřebná rozhodnutí,“ komentuje rozhořčeně situaci Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu.

Evropská komise požaduje, aby byla stavba 511 vyřazena z prioritních staveb, které chce stát dokončit podle starého zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) kvůli neexistenci územního rozhodnutí. Případná nová EIA a její projednání by znamenalo časový odklad vydání územního rozhodnutí minimálně o 5 let.

„Vyřazení úseku 511 by znamenalo další neúměrné zatížení Spořilova a dalších částí Prahy, které trpí kamionovou dopravu kvůli chybějícímu úseku propojujícímu brněnskou a hradeckou dálnici. Obrátím se přímo na jednotlivé evropské komisaře a naši situaci jim chci vysvětlit. Už nyní jsou zdravotní rizika pro obyvatele dotčených částí velmi vysoká a další odklad si prostě Praha nemůže dovolit. Dnes mám schůzku se starostou Prahy 4 Petrem Štěpánkem a domnívám se, že tato nastalá situace se stane tématem číslo jedna našeho jednání,“ říká náměstek Dolínek.

Oblast Spořilova je hustě obydlena, problém se týká více než 10 tisíc obyvatel. V loňském roce byla provedena měření na Spořilově v bytech i mimo byty a ukazuje se, že zdravotní poškození obyvatel Spořilova je mimořádně vysoké.

„Silniční okruh kolem Prahy, stavba 511 Běchovice – dálnice D1“ je částí vnějšího Pražského okruhu, který má propojit přes Běchovice dálnice D1 a D11 a umožnit Prahu objet z východu. Stavba okruhu se plánuje již několik desetiletí, ale stávající územní řízení začalo až v roce 2008. Kvůli sporům o to, zda vydané povolení EIA o dopadech na životní prostředí je stále ještě v platnosti, bylo stavební řízení letos v únoru přerušeno. Vláda se pak po zásahu premiéra Bohuslava Sobotky rozhodla, že připraví novelu zákona, která umožní dokončení prioritních staveb, včetně stavby 511. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Zaorálek: Vtip je právě v tom, na základě čeho to můžeme provést

2:12 Ministr Zaorálek: Vtip je právě v tom, na základě čeho to můžeme provést

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 16. září 2021 – odpověď na interpelaci poslankyně Kovářov…