Dvouletý (Soukromníci): Vládní opatření musí korespondovat s tím, pro koho je covid ještě nebezpečný

20.01.2021 17:19 | Zprávy

Začnu pesimisticky, abych se dostal k optimistickému závěru.

Dvouletý (Soukromníci): Vládní opatření musí korespondovat s tím, pro koho je covid ještě nebezpečný
Foto: archiv Michala Dvouletého
Popisek: Michal Dvouletý

Už rok postupně celý svět bojuje s pandemií Covid-19. Bohužel, zatím ne zrovna úspěšně. Na následky spojené s tímto onemocněním stále umírají lidé, protože i přes veškerá lockdown opatření nedokážeme chránit nejohroženější skupinu obyvatel. Jen pro ilustraci… Čtvrtina všech úmrtí je u seniorů, žijících v domovech pro seniory. Nenakazili se tedy ve škole, u kadeřníka či v hospodě. Kvůli boji s epidemií vlády takřka na celém světě zruinovaly veřejné rozpočty a každým dnem dramaticky roste gigantické zadlužení, které budou muset splácet naše děti a několik dalších generací.

Podle mého soudu navíc chaoticky vedený boj s pandemií odstartoval v novodobých dějinách zřejmě největší globální hospodářskou krizi, která již teď likviduje živobytí statisícům lidí, ať už živnostníků nebo zaměstnanců. Podstatná část z nich je sice prozatím saturována státními finančními subvencemi, ale jak dlouho ještě? Nutno dodat, že tyto peníze neplynou z nějaké virtuální státní kasy, ale z daní, které platí každý z nás. Zavřené školy, kultura i sportoviště pak dokonávají dílo zkázy. A v neposlední řadě takřka rok trvající společenská a sociální izolace se již dramaticky projevuje také na psychice lidí, a bude mít bezesporu také své důsledky.

O to více potřebujeme symbolické světlo na konci tunelu. Ale kde ho najít? Mnozí vzhlíží k očkování, které by mohlo stejně jako v případě jiných smrtelně nebezpečných chorob zbavit lidstvo velkého strašáku v podobě Covid-19. A i když kdokoliv může mít tisíce pochybností, při zachování principu dobrovolnosti a zajištění nediskriminace těch, kteří očkováni nebudou, považuji vakcinaci za správnou cestu. Zároveň však nezapomínejme na to, že existuje ještě jedna paralelní cesta, kterou je kolektivní imunita společnosti. Tedy že epidemii porazíme postupným promořováním při cílené ochraně rizikových skupin obyvatel.

Vzpomínám si, jak první výroky o „promořování“ způsobily doslova paniku. Ale jsem přesvědčený o tom, že právě v okamžiku, kdy máme za sebou takřka rok boje s novým koronavirem, je nezbytně nutné otázku úrovně proměření společnosti vrátit opět na stůl. Pokusím se vysvětlit proč.

Když pandemie Covid-19 vypukla, takřka nikdo nevěděl, s čím má lidstvo vlastně tu čest. Jsem přesvědčen o tom, že po roce mají ty největší lékařské kapacity na celém světě snad již poměrně komplexní informace o tomto viru i způsobech, jak s ním bojovat. Svědčí o tom např. již několik registrovaných vakcín nebo schopnost detekovat nejrůznější mutace viru. Vím, že mnoho odborníků by mi oponovalo, že z pohledu medicíny jsme možná stejně pořád ještě na začátku, ale lékaři, epidemiologové, imunologové a další specialisté rozhodně už nejsou slepí, jako tomu bylo na počátku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Michal Dvouletý, MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

očkování , Soukromníci , Dvouletý , koronavirus

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…