Farský (STAN): Mám radost a cítím hrdost jak po Naganu

01.04.2020 8:35

Komentář na facebookovém profilu k české pospolitosti a vynalézavosti v době pandemie

Farský (STAN): Mám radost a cítím hrdost jak po Naganu
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Jan Farský
reklama

Jsme opravdu neuvěřitelně schopný národ. Jen se podívejme na příběhy posledních dní.

Roušky

Během několika chvil lidé vytáhli své již mnohdy zaprášené šicí stroje a vrhli se do šití roušek pro sebe, své okolí, pro kohokoliv, kdo je potřebuje. Zdarma a obratem, bez vymlouvání, bez čekání, bez natažené ruky. A dotáhli to tak daleko, až český premiér poradil americkému prezidentu, ať to udělá taky tak.

Nano

Materiál, v kterém jsme roky byli na světové špici, ale jehož potenciál zůstával tak nějak nevyužit. A bác. Přišla krize, nedostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky, policisty, pečovatele, a mnoho dalších v první linii. A liberecký hejtman Martin Půta dal dohromady univerzitu, firmy zabývající se nano, továrny schopné přeměnit výrobu a dnes už dělají 100 000 roušek denně za zlomek nákladů dovážených roušek z Číny. A navíc ty české nano fungují. Pokryli tak potřebu Libereckého kraje a teď pomůžou i zbytku země. A proč ne i za hranicemi?

Plicní ventilátory

Očekává se po celém světě jejich velký nedostatek. Jen Německo hlásí potřebu 10 000 kusů a Velká Británie 20 000 kusů. A tak se parta pod vedením Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT vrhla na vývoj vlastního. A za 14 dní je prototyp na světě a probíhají jeho zkoušky. S použitím předně českých dílů. Pro bezpečí i ekonomiku. A místo 500 tis. Kč stojí jen 100 tis. Kč. Na prvních 100 kusů se lidé složili během 20 hodin. Vláda nepřispěla nic... A vývoj letí dopředu, už dnes ví, že jich dokáží kompletovat 60 denně a nakonec tak pomohou nejen českým pacientům, ale můžou pomoci všude po světě.

Ochranné masky

Josef Průša s jeho 3D tiskárnami - mimochodem největší světový výrobce - se obratem vrhl na výrobu obličejových štítů pro zdravotníky, v řádu dnů jich dokázal vyrábět jen u sebe 2 000 denně. A protože uvolnil program pro další majitele 3D tiskáren, tiskne se jich po celé republice daleko více. A tisknou se ochranné masky, ČVUT pomohlo propojit masky na šnorchlování s filtry a už jich připravili přes 2 000 a používají je třeba ve Fakultní nemocnici v Motole. Tento týden dodají dalších 10 000.

A mohl bych pokračovat tím, jak kdo může míchá desinfekci, jak majitelé malých letadel dali k dispozici svá letadla, aby urychlili dopravu, jak pivovar v Brně dodává své formy na PETky nemocnici, aby do nich mohli dávat vzorky, atd atd.

Krize skončí

A svět bude jiný. A je obrovskou příležitostí, aby tento úžasný potenciál, který třímá v našem národě byl využit. Abychom ten mix kutilství, znalostí, využití nejnovější techniky, spolupráce výzkumníků a průmyslu, využili v posunu naší země.

Ze subdodavatelů na lídry. Tato krize je pro to obrovská příležitost.

Nepropásněme ji.

PS: Asi není náhoda, že toto vše se děje tak nějak mimo větší pozornost vlády. Že do Číny posílají miliardy, ale těm co vyrábí na svých 3D tiskárnách ochranné prostředky proplatí maximálně náklady na materiál. Asi není náhoda, že podobně se IT komunita už vzepřela u dálničních známek. Asi je to trend. Stačí lidem nepřekážet a dokáží divy. Jsme skutečně schopný národ. A až skončí krize, stačí svoboda a prostor a nepřekážet a budeme silnější než před ní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výborný (KDU-ČSL): Předškoláci do školek mohou, do dětských skupin ne? To nemá logiku

6:37 Výborný (KDU-ČSL): Předškoláci do školek mohou, do dětských skupin ne? To nemá logiku

Komentář na facebookovém profilu k nelogičnosti vládních nařízení