Gajdůšková (ČSSD): Dvojí tvář grantů

23.01.2015 13:55 | Zprávy

Mluvíme-li o rozvoji vědy v ČR, musíme si zodpovědět v prvé řadě otázku, co od vědy očekáváme a jakou váhu jí přiznáváme.

Gajdůšková (ČSSD): Dvojí tvář grantů
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

Důležité je diskutovat i o činech, které jsme z hlediska celé společnosti schopni pro naplnění našich očekávání udělat. Za zmínku stojí také grantová politika, při jejímž zhodnocení se ukazuje, že i když krátkodobá grantová podpora pomáhá, omezuje tvořivost vědců.

Koncepci rozvoje vědy, výzkumu a inovací, kterou by měla předložit vláda na základě široké a otevřené diskuze mezi všemi zainteresovanými stranami ze znalostního trojúhelníku (akademická, hospodářská a veřejná sféra), považuji za důležitý strategický dokument. Je třeba si uvědomit, že nestačí jen navýšit investice do vědy, ale též takto nabízený potenciál s maximální efektivitou využít.

Současná vláda učinila první kroky pro navýšení veřejných prostředků do vědy. Útvar místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace navíc usiluje o dlouhodobý finanční výhled. Problém ovšem stále představuje financování velkých vědeckovýzkumných center a chybějící centrální autorita pro vědu.

Je nepopiratelným faktem, že vláda vedená sociální demokracií považuje vědu, výzkum a inovace za klíčové faktory pro budoucí, dlouhodobě udržitelný rozvoj, což dokládá také rozhodnutí pro uvedenou oblast jmenovat místopředsedu. Dosažení efektivních výsledků ve sféře vědy totiž podmiňuje kvalitní koordinace činnosti a nastavení systému tak, aby odpovídal aktuálním trendům mimo jiné v oblasti podpory práce týmů špičkových vědců.      

Za nutné dále pokládám překonat úzké zaměření projektů, izolovaně rozvíjených v rámci rezortů. Podpora by se měla soustředit na mezioborová řešení, nemluvě již o zmíněném efektivním využití financí ve vědě. Vědecký pokrok je výsledkem dlouhodobé a pečlivě plánované práce vědeckých týmů. Právě pro efektivní plánování a fázování vědecké práce je třeba nastavit vhodné podmínky.

I když věda ze své podstaty potřebuje strategické plánování, její nejcennější kapitál tvoří lidé a jejich tvořivost. Krátkodobé a cílené poskytování grantů, které hraje ve prospěch společnosti ve spojitosti s podporou poptávky, klade na vědce nároky. Zároveň ale do značné míry omezuje jejich tvořivost, bez které se jakoukoliv vědecká, výzkumná i inovační činnost neobejde.

Řízení podpory vědecké činnosti a dobré podmínky pro její další rozvoj je proto třeba hledat v mezirezortní oblasti a akcentovat dlouhodobý strategický výhled v globálním kontextu.

Alena Gajdůšková, místopředsedkyně ČSSD, odborná mluvčí pro VVI

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Gajdůšková - profil

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Naše země potřebuje mnoho změn, aby se vrátila do „první ligy"

20:07 Niedermayer (TOP 09): Naše země potřebuje mnoho změn, aby se vrátila do „první ligy"

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k financování potřebných investic