Gregorová (Piráti): Jako EU máme silnější pozici než Taiwan

03.11.2021 10:46 | Zprávy

Začala historicky první mise europarlamentu na Taiwan. Iniciovala ji europoslankyně Markéta Gregorová

Gregorová (Piráti): Jako EU máme silnější pozici než Taiwan
Foto: Repro FB
Popisek: Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti)

Delegace osmi europoslanců tento týden poprvé za Evropský parlament navštíví Taiwan.  Misi iniciovala europoslankyně Markéta Gregorová ze své pozice koordinátorky výboru pro cizí vměšování a dezinformace. Právě ty budou hlavním tématem pro rozhovory s experty i nevládním sektorem. V historickém momentu se však delegace Evropského parlamentu setká také se zástupci taiwanské vlády a prezidentkou.

Podle Markéty Gregorové je událost vyústěním déle trvajícího trendu sbližování s demokratickým Taiwanem, který je současně pod stále větším čínským tlakem. Historická návštěva je tedy zároveň do velké míry pokračování procesu přehodnocování vztahů mezi EU a Čínou. To má podle Gregorové tři hlavní důvody: „Prvním z nich je chování Číny. Čínské vměšování zesílilo, agresivní diplomacie k mnoha členským státům vzrostla, včetně výhrůžek - o tom i my v Česku bohužel víme své. A několik mých kolegů má dokonce zakázaný vstup na čínské území, protože se podíleli na sankcích za čínské porušování lidských práv. Nemělo by nikoho překvapit, že na tohle bude EU reagovat,“ popisuje okolnosti návštěvy Gregorová.

Jelikož se jedná o misi speciálního výboru pro cizí vměšování včetně dezinformací, právě zde leží její priority. „Těší nás, že budeme s taiwanskými protějšky z řad exekutivy, expertů i nevládního sektoru diskutovat o tom, jak se Taiwanu daří bojovat proti zesilujícím dezinformačním snahám, nejen ze strany Číny. Jejich metody obrany a taktiky pro nás mohou mít obrovský přínos. I my ale můžeme nabídnout cenný vhled do naší situace, praktik, i třeba jednání se zástupci velkých sociálních sítí, kde jako EU máme přirozeně silnější pozici, než Taiwan,” popisuje Gregorová.

„Doufám, že je to první setkání z mnoha. A také, že se brzy dočkáme posunu v našich vzájemných vztazích, ať už v rámci investičních, či obchodních dohod. Taiwan si zaslouží naši podporu a pozornost. Pěstuje demokracii, má skvělé výsledky v boji s pandemií, neměl by podle mě chybět v OSN ani v WHO. Současná EU respektuje politiku jedné Číny, důvody se ale bortí a já otevřeně říkám, že je na čase začít se bavit také o politice jednoho Taiwanu,“ uzavírá Gregorová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.