Hejduk (ČSSD): Více (sociální) demokracie

17.08.2015 5:31 | Zprávy

Členská základna ČSSD se postavila v době "lánského puče" za Bohuslava Sobotku, který později sestavil vládu sociálních demokratů, lidovců a ANO. Podpora byla ovšem za jedné podmínky – hlouběji demokratizovat rozhodování ve straně.

Hejduk (ČSSD): Více (sociální) demokracie
Foto: archiv Radima Hejduka
Popisek: Předseda Idealistů, spolku uvnitř mladé sociální demokracie, Radim Hejduk

Sociální demokraté si v posledních letech prošli bouřlivými událostmi. Po volbách do Poslanecké sněmovny bylo napětí tak velké, že se skupina vlivných členů ČSSD rozhodla sesadit svého lídra do voleb a legitimně zvoleného předsedu strany. Tzv. Lánský puč se ale nepodařil. Členská základna ČSSD se tehdy postavila za Bohuslava Sobotku, který později sestavil vládu sociálních demokratů, lidovců a ANO. Ovšem za jedné podmínky – hlouběji demokratizovat rozhodování ve straně.

Vedení ČSSD na to hbitě odpovědělo uspořádáním referenda. Otázky byly tři, z nichž ta nejpodstatnější se týkala „rozhodování všech členů o konečné podobě kandidátních listin“. Jednoduše řečeno, Bohuslav Sobotka se ptal svých členů, zda si přejí rozhodovat o tom, kdo bude stranu reprezentovat v jejich volebním obvodě. Zhruba 89 % hlasujících předsedovi odpovědělo, že si to jednoznačně přejí.

V krátkém sledu tak řadoví členové ČSSD prokázali, že jim na budoucnosti sociální demokracie velmi záleží a že se na ní chtějí podílet do nejvyšší možné míry. Chtějí více demokracie. ČSSD nakročila k systému tzv. primárek, které fungují ve vyspělých a pokrokových stranách po celém světě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Rusko verbuje lidi prostřednictvím sociálních sítí

12:06 Ministr Rakušan: Rusko verbuje lidi prostřednictvím sociálních sítí

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku BIS slovenským ministrem vnitra