Hejtman Krkoška: Další strategické projekty dostaly zelenou

16.10.2023 9:15 | Tisková zpráva

POHO Park Gabriela, TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání a REFRESH. Strategické projekty, o kterých se dnes rozhodovalo v rámci čerpání evropských peněz z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Hejtman Krkoška: Další strategické projekty dostaly zelenou
Foto: archiv MSK
Popisek: Nový moravskoslezský hejtman Jan Krkoška

Regionální stálá konference Moravskoslezského kraje (RSK), která je v celém procesu velmi důležitým schvalovacím orgánem, všechny tři projekty odsouhlasila. Posledním krokem k přidělení peněz na realizaci záměrů už je pouze konečné přiklepnutí dotace ze strany Ministerstva životního prostředí ČR.

„Je to opravdu velmi složitý proces. Nesmíme se divit, usilujeme o miliardy, které mohou významně posílit transformaci našeho regionu. Jsem hrdý na všechny kolegy, kteří se na přípravě strategických projektů v našem kraji podílejí. Odvádějí perfektní práci a jsem přesvědčený, že velmi brzy má slova potvrdí i Ministerstvo životního prostředí, které má Operační program Spravedlivá transformace na starost. V Moravskoslezském kraji se připravuje celkem 13 strategických projektů, deset z nich se již o evropské peníze přihlásilo, dnešním rozhodnutím Regionální stálé konference je jich v poslední fázi před získáním dotace sedm,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a připomněl, že zelenou od RSK už mají i Černá kostka - Centrum digitalizace, vědy a inovací, Life & Environment Research Center? Ostrava (LERCO), Centrum veřejných energetiků a CEPIS - Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií.

„Když bych měl jednoduše vysvětlit poslední fázi schvalování: Po dlouhých a náročných přípravách se projekty hlásí o dotaci do výzvy Operačního programu Spravedlivá transformace. To je těch deset, které jsou z našeho regionu už přihlášené. Projekty posoudí odborníci z EU a ministerstva a pošlou své dotazy či připomínky. S těmi se nositelé projektů musí náležitě vypořádat a své argumenty předložit Regionální stálé konferenci. Pokud je vypořádání veškerých připomínek v pořádku, dá projektům Regionální stálá konference zelenou. To se dnes podařilo u POHO parku, TPA a projektu REFRESH. V našem kraji tak máme už sedm projektů, které čekají na konečné rozhodnutí ministerstva,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška s tím, že ze sedmi takto schválených projektů jsou nejdál Černá kostka a LERCO, ty už prošly jednáním Výběrové komise Ministerstva životního prostředí a každým dnem by mělo být podepsáno rozhodnutí o přidělení dotací.

Transformační projekty Moravskoslezského kraje,
(podrobněji na webu Hrajemskrajem ZDE)

Název projektu

Nositel

Podání do 

OP ST

Zelená od RSK

Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací

Moravskoslezský kraj

ANO

ANO

Education District

Dolní oblast Vítkovice, z.s.

NE

NE

Life & Environment Research Center? Ostrava (LERCO)

Ostravská univerzita

ANO

ANO

REFRESH

Vysoká škola báňská – TUO

ANO

ANO

TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání

Moravskoslezský kraj

ANO

ANO

CirkArena – Circular Economy R&D Centre

MATERIÁLOVÝ A METALURGICKÝ VÝZKUM s.r.o.

ANO

NE

MUSEum+

MUSEum+, s.p.o.

NE

NE

EDEN Silesia

Slezská univerzita v Opavě

ANO

NE

PODOLUPARK Karviná

PDI a.s.

NE

NE

CEPIS – Centrum podnikání, profesních a mezinárodních studií

Slezská univerzita v Opavě

ANO

ANO

POHO Park

Moravskoslezský kraj

ANO

ANO

TRAUTOM – Kompetence pro 21. století

Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s.

ANO

NE

Centrum veřejných energetiků

Moravskoslezské energetické centrum, p.o.

ANO

ANO

Bližší informace o hodnotícím procesu na stránkách OPST ZDE.

„Strategické projekty vnímám jako obrovskou příležitost pro dokončení transformace našeho regionu a přechod na hospodářství založené na ekonomické diverzifikaci, čistém prostředí a inovativních řešeních,“ uzavřel hejtman kraje Jan Krkoška.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

dezinfománie

Dobrý den, zajímalo by mě, co si myslíte o tomto komentáři Zahradila -https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zahradil-ODS-Zaznamenanihodne-vyrony-dezinfomanie-755567. Dále by mě zajímalo, co s těmi dezinformacemi pořád máte a co za ně vlastně považujete? Protože se zdá, že tato vl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky. Do podzimu 2025

4:32 Hejtman Půta: Kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky. Do podzimu 2025

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rekonstrukci Lidových sadů v Liberci.