Hejtman Kuba: V jihočeských nemocnicích počet pacientů s covid-19 klesá a nemocnice situaci zvládají

21.11.2020 7:37 dop.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba vyzval ministra zdravotnictví Jana Blatného ke zrušení mimořádného opatření o zastavení plánované péče v nemocnicích.

Hejtman Kuba: V jihočeských nemocnicích počet pacientů s covid-19 klesá a nemocnice situaci zvládají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kuba

Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 v JČK setrvale klesá, a to jak celkový počet, tak i počet pacientů vyžadujících intenzivní péči. V současnosti jsou krajské nemocnice přibližně na třetině připravené kapacity pro pacienty s covid-19. Rovněž predikce dalšího vývoje pro Jihočeský kraj je příznivá. Setrvale klesá také počet zaměstnanců v izolaci pro covid-19. Jihočeské nemocnice společně koordinují svoji činnost a stejně jako docházelo k postupné aktivaci jednotlivých lůžkových covidových stanic, bude docházet k řízené deaktivaci těchto kapacit. Nadále však platí mimořádné opatření MZ ČR, kterým je zrušena odkladná hospitalizační péče.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba proto vyzývá ministra zdravotnictví Jana Blatného ke zrušení mimořádného opatření o zastavení plánované péče v nemocnicích. „Jako hejtman Jihočeského kraje navrhuji, aby ministr zdravotnictví Jan Blatný už zrušil mimořádné opatření o zastavení plánované péče v nemocnicích. V těch našich jihočeských počet pacientů s covid-19 trvale klesá a nemocnice situaci zvládají. Naopak narůstá počet těch, u kterých další odklad plánované péče už není obhajitelný a je nutné k této péči přistoupit, aby nedošlo k poškození zdraví,“ uvedl hejtman Martin Kuba. Jihočeské nemocnice podle něj prokázaly že mají dostatečnou kapacitu a díky profesionálnímu vedení a maximálnímu nasazení zaměstnanců situaci zvládají. „V této chvíli už centrální nařízení nemají smysl a je třeba postupovat podle konkrétní situace v daném regionu. A my na jihu Čech jsme připraveni obnovovat péči pro všechny Jihočechy, kteří ji potřebují a čekají na ni,“ dodal hejtman.

Stejně jako na jaře, bude i nyní plánovaná zdravotní péče obnovována postupně tak, aby zůstala zajištěná dostatečná volná (rezervní) kapacita pro péči o pacienty s covid-19, zejména pak volná kapacita intenzivní péče.

Od 23.11.2020 bude postupně a částečně zahájeno obnovení plánované péče. Rozhodnutí o konkrétním druhu obnovené péče je v kompetenci primářů jednotlivých oddělení. Nejprve dojde k obnovení malých výkonů s krátkou hospitalizací u méně rizikových pacientů tak, aby bylo možné kdykoliv provoz opět omezit a reagovat na vývoj situace.

Pokud nám to epidemiologická situace a centrální nařízení dovolí, rádi bychom se k plnému plánovanému provozu v „běžném“ režimu vrátili od 1. prosince 2020.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Jak kdo chápe alternativní politickou scénu?

13:06 Vítová (ANS): Jak kdo chápe alternativní politickou scénu?

Absolutní většina politických stran tzv. alternativy má v programech úplně stejný konceptuální rozvo…