Hejtmanka Pokorná Jermanová: Výstavba a modernizace školek je prioritou koalice

30.04.2017 14:57

Přestože Středočeský kraj nemá ve své přímé působnosti zřizování a řízení mateřských škol, rozhodl se významně napomoci s rozšířením jejich kapacity i se zajištěním rekonstrukcí budov. Shromáždil již připravené projekty obcí a měst a žádá odpovědná ministerstva, školství a financí, o uvolnění jejich finanční rezervy na realizaci těchto záměrů.

Hejtmanka Pokorná Jermanová: Výstavba a modernizace školek je prioritou koalice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

Situace nedostatečného počtu míst v mateřských školách je ve Středočeském kraji kritická. Podle údajů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR nebylo v září loňského roku vyhověno ve středních Čechách celkem 6 856 žádostem o přijetí dítěte do mateřské školy. „Snižování počtu nepřijatých dětí, podpora výstavby a modernizace školek je proto jednou z priorit naší krajské koalice,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) s tím, že ze zmapované situace v kraji vyplývá, že je zapotřebí výrazně posílit dotační tituly, které umožní situaci efektivně řešit.

„Shromáždili jsme celkem 77 projektů, které mají za cíl vybudovat buďto nové zařízení, nebo rozšířit kapacity stávajících budov v hodnotě přesahující 1,2 miliardy korun. Všechny se nacházejí ve vysokém stupni rozpracovanosti, takže je velká šance, že budou moci být realizovány po získání finančních prostředků co nejrychleji,“ informoval Věslav Michalik (STAN), radní pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje včetně evropských fondů a rozvoje venkova. O situaci informoval dopisem představitele MŠMT a MF. Zároveň ministry požádal o řešení situace pomocí vyhlášení národního dotačního titulu na podporu výstavby mateřských škol.

Podpora je limitována územím

Upřesnil, že se jedná o projekty, které byly již zaregistrovány do výzvy programu Integrovaných teritoriálních investic (ITI), nepodpořené projekty podané do individuální výzvy IROP a zcela nové projekty, které dosud nebyly předloženy do žádného z uvedených programů. „Tento seznam jednoznačně dokazuje obrovský převis připravených projektů, pro něž není zajištěno financování z dotačních zdrojů,“ konstatoval radní Michalik. Poukázal na to, že jen v rámci výzvy ITI bylo zaregistrováno 44 projektů v objemu necelé jedné miliardy korun, přičemž alokace činila pouhých 300 milionů korun. To znamená, že může být podpořeno pouze 10 až 12 projektů.

Ze všech projektů, které mají obce a města pro rozvoj svých školek připraveny, tak mohou být podpořeny pouze projekty za cca 300 milionů korun. Podpora je limitována územím Pražské metropolitní oblasti. „Tím zůstane více než 65 projektů v celkovém objemu 937 milionů korun z důvodu nedostatku finančních zdrojů neuspokojených,“ upozornil V. Michalik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

12:12 Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pokusům mobilních operátorů zasahovat do politiky