Herman (KDU-ČSL): Trauma Mnichova je stále silné

29.09.2018 8:37

Málokterá událost je živá po osmdesáti letech tak, že stále vzbuzuje v lidech emoce. Mnichovská dohoda k nim patří. V naší zemi už žije asi jen pět stovek lidí starších sto let. Ti ještě tu dobu zažili jako mladí lidé. V desetimilionovém národě je to ale už jen kapka v moři. Přesto je slovo Mnichov spojené s jasnou emocí: zrada a ponížení. Někdy se tomu říká mnichovské trauma.

Herman (KDU-ČSL): Trauma Mnichova je stále silné
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Daniel Herman

Vlastně je to horší než porážka, protože k boji ani nedošlo. Náš tehdejší spojenec Francie do války jít nechtěla. Velká Británie, která s námi smlouvu neměla, ale věděla, že by byla do války také zatažena.

Důvody se zdají být jasné. Byly psychologické, protože konec předchozí války byl vzdálen asi tak, jako je od nás rok 1998. Jako by to bylo včera a nikomu se do té hrůzy nechtělo. Navíc, jak se ukázalo později, když válka začala, nebyli na tom Francouzi a Britové ohledně vojenské síly dobře. Mohli ovšem bojovat s Československem po boku, ale tehdy nechtěli riskovat. Jak to výstižně charakterizoval Winston Churchill: „Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku.“

Dopad mnichovského traumatu byl ohromný. Politické elity už nenabyly důvěry v Západ a pustily se do experimentu s budováním mostu mezi Východem a Západem. Ocitli jsme se na Východě a most končil železnou oponou.

Mnichov, exodus Čechů ze Sudet do vnitrozemí, okupace a válka vytvořily propast mezi Čechy a Němci. Mnichov je velká připomínka toho, k jakým tragédiím může vést, když elity selžou, když žijí v iluzích a když nevědí, co budou dělat v případě selhání svých plánů. Je to příklad, jak někdy místo státníků máme jen úředníky nadané rutinou, ale bez vize a odvahy.

Nikdo z lidí, co tehdy rozhodovali, už nežije a minulost změnit nemůžeme. Jsme ale bohatší o zkušenost. Můžeme a musíme se snažit, aby se neopakovala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice