Jedinák (Republika): Stravenková lobby

04.01.2015 9:50

Stravenky jsou jistě dobrá věc. Daňově se vyplatí zaměstnavatelům i zaměstnancům. Z hodnoty stravenek může zaměstnavatel uplatnit až 55% jako daňový odpočet. Celý systém má však jeden velký háček...

Jedinák (Republika): Stravenková lobby
Foto: red
Popisek: Bohuslav Jedinák (Republika)

Stravenky nejsou peněžní formou plnění a proto se z nich nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění ani daň z příjmu. Praktická je i jejich univerzálnost. Svým způsobem jsou výhodné i pro jejich příjemce například restaurace či jiná stravovací zařízení. Jistě by bez jejich existence takové množství lidí neplnilo v době obědů restaurace a nedávalo si populární “meníčka”.

Co už není tak fajn je nenažranost stravenkových firem. Trh se stravenkami u nás po sérií fůzí ovládají fakticky dvě největší firmy a ty podle mě zneužívají svého postavení na trhu. Háček je v tom, jak si nechávají za svoje služby královsky zaplatit.

Zaměstnavatel nakoupí pro své zaměstnance stravenky. Za to podle standardního ceníku zaplatí poplatek 4% bez DPH. Ten kdo stravenky přijímá je na tom nejhůř. Musí stravenky spočítat a někde odevzdat. Pokud je nechce posílat poštou musí je odvézt do velkých měst, kde mají stravenkové firmy své kanceláře a kde stravenky proplácejí. To je akce na několik hodin a nese s sebou náklady. Z logiky věci vyplývá, že to nedělají každý den, ale třeba po 14 dnech nebo měsíci. A to všechno dostanou z hodnoty přijatých stravenek o 6% bez DPH méně v případě proplacení v hotovosti či o necelé procento méně v případě proplacení bezhotovostně na účet. Brachu téměř celkem 10% bez DPH od zaměstnavatelů a příjemců stravenek dohromady.

Přitom poplatek za platbu platební kartou se pohybuje kolem 2% a peníze má obchodník na účtu do 2 dnů. A to nemluvím o tom, že než se kruh od prodeje stravenek zaměstnavateli po odevzdání stravenek zpět uzavře, jsou v podstatě stravenkové firmy zadarmo úvěrovány.

Podle mě je to velký kontrast a něco není v pořádku. Stravenkové firmy jsou si vědomy svého silného postavení a obchodníci jsou v pasti, protože, když přestanou stravenky akceptovat, tak přijdou o zákazníky.

Takže ještě jednou - celková provize je cca 10% bez DPH. V době kdy u nás stravenky začínaly to byla polovina. A to se ve stravenkovém byznysu protočí zhruba 16 miliard korun ročně.

Stravenky ano, ale za provize, které odpovídají dobrým mravům.

O kolik zvýší výši "poplatků" příště?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Bohuslav Jedinák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: V Bílém domě máme o co bojovat

18:05 Premiér Babiš: V Bílém domě máme o co bojovat

Komentář na facebookovém profilu k návštěvě Spojených států