John (VV): Geneticky modifikované potraviny: Bojí se EU odpovědnosti, nebo lobbistů?

15.03.2014 19:32

Evropská unie, která s takovou oblibou až na hranici absurdity reguluje podružnosti, například jak se mají jmenovat marmelády, pomazánková másla, jak mají vypadat okurky, je najednou v přístupu k velké celoevropské hrozbě alibistická až hrůza. Jak jinak si vysvětlit liknavý postoj EU ke geneticky modifikovaným potravinám (GMO)?

John (VV): Geneticky modifikované potraviny: Bojí se EU odpovědnosti, nebo lobbistů?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John, lídr voleb VV do Evropského parlamentu
reklama

Zatímco jindy se nám byrokraté z Bruselu snaží vnutit kde jakou normu, kde jaké nařízení, jen aby vykazovali nějakou pracovní činnost, nějaký posun ve„sbližování“, tam kde je životně důležitý jednotný evropský přístup, dává EU najednou od problému, který ohrožuje zdraví Evropanů ruce pryč. Chystá se delegovat problém na jednotlivé země EU, které ho vyřešit nemohou. Lhostejné stanovisko EU k hrozbě rozšíření geneticky modifikovaných potravin v Evropě je opravdu šokující.

Rada EU, konkrétně pak ministři životního prostředí členských států na minulém setkání debatovali o potenciálních změnách legislativy v oblasti geneticky modifikovaných organismů GMO. A světe div se, ministři v rozporu se zdravým selským rozumem projevili zájem odejmout Evropské unii stávající kompetence týkající se geneticky modifikovaných potravin. Ministři chtějí naprosto nepochopitelně převést pravomoc EU v oblasti GMO na svoje „suverénní“ státy. Absurdita nad absurdity, když celá EU je dnes v podstatě jedno velké pole a včely jaksi hranice neuznávají a nebudou uznávat. Geneticky modifikované potraviny přitom představují nenápadnou zbraň hromadného ničení, která se šíří už v současnosti. A to tak, že jsou GMO ve vší tichosti využívány jako krmné směsi. Jako by bylo evropským politikům lhostejné, že nikdo nedokáže spolehlivě vyvrátit, že GMO mají v konečném důsledku negativní vliv na lidské zdraví . Některé studie dokonce dokazují přímé ohrožení konzumentů GMO.

Ruští vědci provedli před časem pokus na krysách, jejichž genetický materiál je velmi podobný lidskému. Krmili hlodavce GMO sójou a výsledek byl děsivý: Krysám narostly nádory větší, než byly ony samy. Nejhorší symptomy se přitom projevily na druhé generaci krys, na potomcích. Další studie uvádí,že konzumace GMO vyvolává zhoubné onemocnění lymfatických žláz. A aby těch varovných signálů nebylo málo, vědci zkoumají, zda GMO nezpůsobují další snížení účinnosti antibiotik při léčbě řady lidských onemocnění. Pěstování geneticky modifikovaných potravin je navíc výrazně náročnější na množství pesticidů a hnojiv ničících vodní zdroje.

Největší hrozbou pro nás pro všechny, hrozbou kvůli které by měl v celé EU platit zákaz pěstování geneticky modifikovaných potravin, je riziko nekontrolovatelného šíření. Při pěstování GMO může dojít k přenosu vloženého genetického materiálu na další organismy, například prostřednictvím křížového opylení. To je právě ta turistika včel, kterou ani evropští byrokraté ani ministři životního prostředí jednotlivých států EU opravdu zregulovat nedokážou. Pokud se tedy jeden evropský stát rozhodne, rozumu navzdory, pěstovat GMO, postihne to i sousední státy, kterým rozum zůstal zachován.

V Evropě stejně jako v České republice GMO nepotřebuje nikdo. Jen velký zemědělský byznys, toužící po znásobení svých zisků natolik, že je ochoten ohrozit zdraví obyvatel celého kontinentu. Je tedy opravdu nepochopitelné, že se EU, která by měla v případě hrozby pěstování GMO ohrožující všechny obyvatele evropského kontinentu bouchnout do stolu a zakázat pokusy dostat GMO do potravního řetězce, najednou chce vzdát odpovědnosti. Že by na lobbing bohatých zemědělských magnátů toužících po větších ziscích nestačila? Budou se místo toho bruselští úředníci i nadále s plnou vervou věnovat vymýšlení dalších absurdních drobných omezení otravujících život obyvatel jednotlivých států jako jsou zákazy používat termín rum pro tradiční český výrobek a termín marmeláda, pokud je u nás tradičně vyráběna z malin, jahod, meruněk a borůvek?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radek John
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Židek (Piráti): Tři zásadní důvody, proč by měla ZOO Liberec přejít pod správu kraje

15:09 Židek (Piráti): Tři zásadní důvody, proč by měla ZOO Liberec přejít pod správu kraje

Liberecký kraj zvažuje převzetí ZOO Liberec, přičemž prvotní iniciativa vzešla ze strany Statutárníh…