Kaňkovský (KDU-ČSL): Nejste v tom sami aneb Mýty a otázky kolem hospicové a paliativní péče

11. 5. 2018 21:54

Jak zajistit péči vážně a nevyléčitelně nemocným lidem? A jak podpořit jejich rodiny a blízké? O těchto a dalších otázkách se bude hovořit na besedě pro veřejnost „Nejste v tom sami“, která se uskuteční ve žďárské Orlovně v pátek 18. května od 19 hodin.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Nejste v tom sami aneb Mýty a otázky kolem hospicové a paliativní péče
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Podle posledních průzkumů si 80 procent Čechů přeje dožít doma. Realita je ale jinde. V Česku ročně zemře přes sto tisíc lidí, z toho kolem 70 procent v nemocničním prostředí.

Zatímco dítě přichází na svět radostně očekávané, po svém narození je obklopeno péčí a láskyplnou přítomností blízkých, člověk na konci života umírá většinou osamocen. „A nemusí tomu tak být,“ je přesvědčen jeden z organizátorů besedy Vojtěch Kalčík z Mladých lidovců. „Pečující osoby mají často obavy, zda při péči o vážně a nevyléčitelně nemocné zvládnou i péči o svoji rodinu a zda se nedostanou do vlastních ekonomických problémů. Na besedě chceme ukázat, že na péči o své blízké nemusí být sami. Představíme možnosti všestranné podpory a pomoci,“přibližuje téma besedy pro veřejnost Kalčík.

Od ledna letošního roku je takzvaná paliativní péče v domácích hospicích na seznamu výkonů, které proplácejí zdravotní pojišťovny. „Zařazení úhrad domácí paliativní péče je určitě krok správným směrem, bohužel ale není ještě plně akceptován všemi zdravotními pojišťovnami a zůstávají další otazníky v koncepci péče o nevyléčitelně nemocné a jejího financování. Toto je velký úkol pro nadcházející období,“uvádí poslanec Kaňkovský, který besedu spolupořádá a také působí ve Sněmovně v Podvýboru pro sociálně-zdravotní pomezí. Kaňkovský se domnívá, že především domácí péče o pacienty v terminálním stádiu je pro ně nejen komfortnější, ale také ekonomicky výhodnější.„Jsem také rád, že se podařilo prosadit dlouhodobé ošetřovné, které mohou využít od 1. června 2018 ti, kteří budou doma pečovat oumírajícího. V těchto případech se čas neměří na roky, ale na měsíce či týdny,“ uvádí Kaňkovský, který si uvědomuje, žeje třeba urychleně připravit kvalitní zákon o hospicové a paliativní péči, který u nás chybí.

O bohaté praktické zkušenosti s hospicovou a paliativní péčí se podělí zástupci organizací – Domácí hospicové péče ze žďárské charity, spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy a Domácího hospice Vysočina. Záštitu nad besedou převzal místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Praha motivuje městské části k opravám bytů, vyčlenila na ně 500 milionů

22:41 Zábranský (Piráti): Praha motivuje městské části k opravám bytů, vyčlenila na ně 500 milionů

Hlavního město vyčlenilo 500 milionů korun z Fondu rozvoje dostupného bydlení na podporu městských č…