Ve čtvrtek 3. prosince přijel na Vysočinu náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Tom Philipp, aby zde společně s poslancem MUDr. Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) diskutovali se studenty na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Další částí jejich programu byla návštěva některých zdravotnických zařízení v Kraji Vysočina.
Na akademické půdě vysoké školy náměstek Philipp a poslanec Kaňkovský diskutovali se studenty Katedry zdravotnických studií na téma financování zdravotnictví a kvality zdraví v České republice. Úvodem náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp seznámil studenty s procesem tvorby úhradové vyhlášky pro financování zdravotní péče pro rok 2016, objasnil její základní parametry. Dále informoval o projektu DRG restart, díky kterému v budoucnosti dojde k efektivnějšímu využití finančních prostředků při úhradách zdravotní péče: „Cílem projektu DRG restart je vybudování dlouhodobě udržitelné datové, informační a personální základny pro optimalizaci a průběžnou kultivaci systému úhrad lůžkové péče v ČR. V praxi to znamená, že nemocnice napříč naší republikou dostanou od zdravotních pojišťoven za stejnou péči u skupin podobných diagnóz stejnou úhradu, což se dosud nedaří,“ uvedl náměstek.
Poslanec Vít Kaňkovský, který je místopředsedou Výboru pro zdravotnictví PS PČR, si pro posluchače připravil prezentaci o kvalitě zdraví obyvatel v ČR a pro srovnání si vybral Švédsko. V prezentaci také poukázal na rozdíly ve střední délce života i další kvalitativní rozdíly ve zdraví obyvatel obou zemí. Zároveň poukázal na rozdíly v životních návycích, ať už jde o konzumaci alkoholu či spotřebu tabákových výrobků. „Nedomnívám se, že rozdíly v kvalitě zdraví obyvatel naší země a Švédska způsobuje kvalita a organizace zdravotní péče. Dle mého názoru je na vině špatný životní styl, stravovací návyky, nízká pohybová aktivita a nedostatečný systém prevence nemocí v naší zemi,“ řekl Vít Kaňkovský. A právě primární prevenci vidí v současnosti jako velmi opomíjenou a přitom více než důležitou oblast pro zdraví občanů.
V diskuzi odpovídal náměstek Philipp a poslanec Kaňkovský na dotazy týkající se nedostatku lékařů, zdravotních sester a pomocného personálu, vyjádřili se ke škodlivosti energetických nápojů u mladistvých či k připravovaným změnám ve vzdělávání lékařů a sester.
Odpoledne pak společně navštívili dvě zdravotnická zařízení - sídlo Zdravotnické záchranné služby v Jihlavě, kde si prohlédli nové operační středisko či zázemí letecké záchranné služby. Poté se přesunuli do havlíčkobrodské nemocnice, kde diskutovali otázky financování zdravotní péče v roce 2015 a 2016 s managementem nemocnice. Poté si náměstek Philipp prohlédl některá oddělení nemocnice včetně urgentního příjmu či mezioborové JIP interních oborů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: PV
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Poslanecké sněmovny.
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně