Langr (SZ): Cíle kvality ZŠ – cesta za lepším vzděláváním

22.07.2016 5:35 | Zprávy

Chceme postupně zvýšit kvalitu vzdělávání v našich základních školách, zlepšit jejich vnitřní klima i komunikaci směrem k veřejnosti a také navýšit prostředky, které do škol plynou z rozpočtu města.

Langr (SZ): Cíle kvality ZŠ – cesta za lepším vzděláváním
Foto: liberec.cz
Popisek: Ivan Langr

Chceme postupně zvýšit kvalitu vzdělávání v našich základních školách, zlepšit jejich vnitřní klima i komunikaci směrem k veřejnosti a také navýšit prostředky, které do škol plynou z rozpočtu města. Takové je ve zkratce základní poselství komplexního dokumentu Nastavení cílů kvality vzdělávání v ZŠ zřizovaných statutárním městem Liberec, který jsme připravili v rezortu školství a sociálních věcí a jejž bychom rádi uvedli již od září 2016 do praxe.

Materiál, první svého druhu v novodobé historii města, navazuje na velký srovnávací přehled našich ZŠ, který jsme zveřejnili letos zjara a jenž pro nás byl jednou ze vstupních analýz základního školství. Nastavení cílů je v zásadě vymezením osmi základních kategorií, které považujeme v základním školství za natolik důležité, že jsme je zpracovali do podoby vyšších cílů, jež chceme ve školách dlouhodobě sledovat a vyhodnocovat, jak nám umožňuje školský zákon. Pracovní verze dokumentu je již k dispozici ZDE, stále ale prochází připomínkovacím řízením; otevřen různým námětům tak zůstane až do poloviny srpna, kdy materiál předložím do rady města.

Od image až po rizikové jevy

Osmička základních cílů se přitom odvíjí od těchto vstupních kategorií:
A. Komunikace a participace aktérů,
B. Strategie rozvoje školy a vzdělávání,
C. Prostupnost vzdělávací soustavy a trhu práce,
D. Rozvoj jazykového vzdělávání a jeho forem,
E. Rozvoj technického a přírodovědného vzdělávání a jeho forem,
F. Zapojování žáků do chodu školy,
G. Stravování a zdravý životní styl,
H. Primární prevence a monitoring rizikových jevů. Pokud se alespoň na některé cíle podíváte blíže, zjistíte, že nám jde například o zavedení tzv. obousměrné komunikace mezi školou a veřejností (ať jí rozumíme rodiče, experty či subjekty na trhu práce), zlepšování vnitřního klimatu školy, zlepšení vnějšího image školy, systémovou práci s koncepčními a rozvojovými dokumenty školy, zavedení funkčního systému prostupnosti vzdělávací soustavy (ve zkratce od MŠ až po trh práce), rozvoj jazykového vzdělávání (třeba plošné testy jazykových dovedností), zvýšení prostoru pro technické a přírodovědné vzdělávání či důslednou práci s rizikovými jevy, jako jsou záškoláctví, drogy, gambling apod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Podle mainstreamových žurnalistů by prý Eva Decroix bravurně zvládla řídit i letadlo

19:08 Rajchl (PRO): Podle mainstreamových žurnalistů by prý Eva Decroix bravurně zvládla řídit i letadlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministryni Decroix.