Luzar (KSČM): Investiční byty a jak na ně

28.01.2022 19:15 | Komentář

Optimalizace firemních zisků s cílem ušetřit na daních a snaha vyhnout se inflaci, je jedním z fenoménů developerů a také důvod, proč se stále hovoří o nedostatku nových bytů.

Luzar (KSČM): Investiční byty a jak na ně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leo Luzar

Tento nedostatek má na svědomí, mimo jiné, i investiční nákup nových bytů, tedy těch, určených pro daňovou optimalizaci a investici. Nejsou určeny k bydlení ani k běžnému užívání, což by mohlo vést k znehodnocení investice. Nový majitel je proto nechce rychle pronajmout, prodat, nebo v nich dokonce sám bydlet. Takovéto investiční zhodnocení volných prostředků, spolu s úsporou na daních a DPH, tlačí ceny bytů stále nahoru do nesmyslných výšin. A tak se nové byty stávají pro běžné rodiny, hledající nájemní bydlení, pouze snem nebo dlouholetou hrůzou, spojenou s obavami o splátky hypotéky. Byty jsou psány na firmy, jsou v nich uloženy firemní peníze. Uspokojení základní lidské potřeby bydlet se vytratilo!

Faktem je, že se s těmito firemními investicemi nikdo moc nechlubí a investoři se snaží na prázdné byty příliš neupozorňovat. Spíš bohužel, než bohudík. Ono by totiž mohlo někoho napadnout protestovat a donutit ministerstvo financí upravit zákon, který následně neumožní odpočet DPH, daňové slevy a odpisy u majetku používaného jako investice a nesloužícího primárně k bydlení.  A mohlo by to jít dokonce až tak daleko, že začne tlak na masívní zvýšení daně z nemovitostí, bytů a stavebních pozemků nesloužících k uspokojování bytových potřeb! A nezapomínejme i na věci movité, kupované firmami jen z důvodu optimalizace daní nebo ukojení marnivosti majitele.

Takže pane Stanjuro, tohoto času ministře financí, zde máte další miliardy pro státní rozpočet. Hledejte a berte peníze i u bohatých, je to přijatelnější, než jen dřít kůži z lidí, kteří žijí většinou z ruky do úst.

Leo Luzar
místopředseda KSČM

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Nechceme nouzový stav stále prodlužovat

10:57 Ministr Rakušan: Nechceme nouzový stav stále prodlužovat

Jedno z důležitých opatření, které umožní zvládat uprchlickou vlnu bez nouzového stavu. Vláda schvál…