Evropa dokázala úspěšně překonat finanční a ekonomickou krizi a její hospodářství je v dobré kondici. Nicméně vlekle bojuje s nelegální migrací a nezamýšlenými dopady Brexitu. Na mezinárodním poli čelí Číně a Rusku, které se snaží evropské státy rozdělit a stavět proti sobě. Stejně tak se komplikuje i dlouholetá spojenecká vazba s USA. Výzvou pro unii bude také nadcházející epocha digitalizace, která sice přináší vzpruhu evropskému hospodářství, ale na druhé straně skrývá nové hrozby pro evropské občany.
Evropa bude muset v následujících letech začít mnohem více spoléhat na sebe, a to zejména v otázce bezpečnosti. Ukazuje se totiž, že členské státy nedokáží zajistit ochranu svých vnějších hranic před nelegální migrací. Ruku v ruce s tím bude muset EU začít mnohem aktivněji vystupovat v mezinárodní politice, zejména v Africe a na Blízkém Východě, a zaměřit se na odstraňování příčin nelegální migrace. Ukazuje se, že hrozby, kterým čelí i Česko, jsou globálního charakteru a řešit je na národní úrovni již nelze. Proto je potřeba hledat účinné a rozumné odpovědi na evropské úrovni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV