Maříková (SPD): Policie koupila elektromobily. Ty potřebují kobalt, který zabíjí děti

21.06.2020 21:24 | Zprávy

V Kongu se těží 60 % světové produkce kobaltu. Až 20 % těžby se děje primitivním způsobem ručně. V úzkých tunelech pracují děti. Hrozí jim zavalení a závažná onemocnění plic. Za tohle cynické „Vadí nevadí“ nese někdo u nás zodpovědnost.

Maříková (SPD): Policie koupila elektromobily. Ty potřebují kobalt, který zabíjí děti
Foto: SPD
Popisek: Karla Maříková je poslankyní Parlamentu ČR za Svobodu a přímou demokracii (SPD)

Policie ČR doplnila vozový park. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby nešlo o elektromobily. Celkem 38 elektromobilů značky Hyundai Ioniq vyšlo daňové poplatníky na 30,6 milionu korun. Česká republika se tak přidala k zelenému ekošílenství. Co na tom, že navíc nedisponujeme dostatečným množstvím dobíjecích stanic. Když se na vše podíváme s humorem, bude asi velmi vtipné, až budou policisté honit zločince a vůz jim někde „klekne“. O zranitelnosti elektromobilů, které je problém v případě požáru uhasit, raději ani nemluvit. Argument, že při výběru hrál roli provoz s nižšími lokálními emisemi škodlivin, je velmi chabý, jelikož výroba baterií do elektromobilů představuje velkou zátěž pro životní prostředí.

Baterie pod rouškou ekoterorismu

Kvůli výrobě baterií se musí těžit lithium a kobalt. Kobalt je zásadní pro výrobu lithium-iontových baterií. Přidání kobaltu do baterií má vliv na jejich kapacitu, snížení hmotnosti a délku nabíjení. Prodlužuje i životnost baterií. Šedesát procent světových zásob kobaltu se nachází v Kongu. Co pro běžná auta znamená motor, to je pro elektromobily baterie. Baterie se ale nerecyklují, z čehož plyne, že podporou elektromobility si za pár let zaděláváme na velké ekologické problémy a dopady na životní prostředí. Pod rouškou ekoterorismu se likviduje nejen životní prostředí, ale i zdraví všech, kdo potřebné suroviny těží. Vše zpravidla dopadá na nejchudší země, kde lidé nemají ani potřebné ochranné pomůcky. V Kongu se těží šedesát procent celkové světové produkce kobaltu. Až dvacet procent těžby se vykonává primitivním způsobem pouze ručně. V doslova hororových podmínkách, v úzkých tunelech, pracují děti, kterým hrozí zavalení i závažná onemocnění plic. Kobalt se pak dostává do výrobků globálních firem po celém světě. Působení v rozvojových zemích je pro západní technologické giganty nezbytnou součástí podnikání. S jejich tamním působením se ale pojí i řada problémů a jedním z nich je právě dětská práce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Policie ČR , SPD , Maříková

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…