Prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství trefně poznamenal, že Češi jsou „nejskeptičtější národ v Evropě“. Když jim někdo podá poloplnou sklenici vody, vždycky řeknou, že je poloprázdná. Teď nám to předvedla jak většina komentátorů tak opozičních politiků, když jsem oznámil, že jsme vloni hospodařili s přebytkem státního rozpočtu ve výši 61,8 miliard korun. To je mimochodem nejlepší výsledek v historii České republiky. Ve srovnání s rokem 2015 jsme tak hospodařili o 124,6 miliardy korun líp, což je podle mě skvělá zpráva.
Poprvé po dlouhé době nelepíme deficit, ale naopak řešíme, co s přebytkem. Když se podíváme do minulosti, tak v roce 2006, když ekonomika rostla o 6,9%, jsme měli deficit 97,6 miliard za dobrý. Prostě jsme ty dobré roky projídali a žili na dluh. Pak přišla krize a schodky byly ještě větší. Nyní, když zažíváme tzv. normální roky, naše ekonomika roste okolo 2% a máme dokonce přebytkový rozpočet, přebytek všichni kritizují.
Samozřejmě chápu, že lidé vždycky řeší hlavně svůj vlastní nebo rodinný rozpočet a ten státní se jich týká spíš nepřímo. Ale není to tak úplně pravda: většina z nás jezdí po dálnicích a silnicích, občas bohužel potřebuje do nemocnice a děti chodí do školky nebo do školy. To vše se platí ze státního rozpočtu. I proto mají důvod aspoň k menší radosti všichni občané České republiky. Podle některých opozičních politiků a „expertů“ prý máme přebytkový rozpočet, protože neinvestujeme, naše ekonomika roste a Ministerstvo financí pro tento výsledek moc neudělalo. Není to pravda a tito lidé evidentně nechtějí nebo nemohou vnímat realitu. Vezmeme to tedy popořádku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV