Ministr Babiš: Současný systém CRAB je neefektivní, vládě navrhnu doplnění

18.03.2014 9:24

První výsledek prověrky hospodaření – neefektivní využívání Centrálního registru administrativních budov.

Ministr Babiš: Současný systém CRAB je neefektivní, vládě navrhnu doplnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Sobotkovy vlády Andrej Babiš

Jedním z cílů prověrky hospodaření, která nyní probíhá na Ministerstvu financí, je zmapovaní systémového nastavení evidence majetku státu a posouzení jeho efektivity. Tuto funkci měl plnit Centrální registr administrativních budov (CRAB), který byl spuštěn na konci roku 2012.

Aktuálně je v systému zaevidováno 5466 budov, přičemž pouze 2808 budov má vyplněny všechny povinné údaje. To znamená, že analytické reporty mohou být sestavovány pouze z 2808 budov. Náklady na spuštění celého systému přitom dosáhly 255 mil. Kč, za rok 2013 činily náklady na provoz dalších 60,45 mil. Kč.

 „Budu vládě navrhovat, aby znovu uložila naplnění registru potřebnými údaji, které dosud v řadě případů chybí,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Současný systém je totiž zcela neefektivní,“ dodal.

Cílem zavedení registru bylo optimalizovat obsazenost budov ve vlastnictví jednotlivých ministerstev, porovnávat náklady na jednotlivé objekty, na umístění úředníků mezi institucemi a podobně. Dále pak zřídit jednotné místo pro transparentní nabídku nemovitého majetku v rámci státní správy a posléze nabídnout nepotřebný nemovitý majetek k prodeji široké veřejnosti na jednom místě.

Současné nastavení systému tyto cíle nenaplňuje, neboť umožňuje jednotlivým uživatelům analyzovat data pouze za jejich organizaci.  Některá ministerstva navíc vedou evidenci nemovitého majetku duplicitně ve svých vlastních databázích.

Mgr. Marek Zeman
Ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo financí

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

21:10 Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…