Ministr Baxa: Stát má velký zájem na vzniku nové budovy Vltavské filharmonie

13.06.2023 11:02 | Tisková zpráva

Hlavní město bude na projektu Vltavské filharmonie spolupracovat se státem. Potvrdili to ministr kultury Martin Baxa a zástupci hlavního města Prahy na společné schůzce v Nosticově paláci na Ministerstvu kultury ČR.

Ministr Baxa: Stát má velký zájem na vzniku nové budovy Vltavské filharmonie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Martin Baxa

Zúčastněné strany se shodly na celorepublikovém i zahraničním významu kulturní dominanty, která vznikne na břehu Vltavy v pražských Holešovicích.

„Vltavská filharmonie se stane klíčovou kulturní institucí celorepublikového i evropského významu. O jejím financování a provozu tedy jednáme se státem,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček.

„Vltavská filharmonie je úžasná příležitost, jak posunout pražskou kulturu na úplně novou úroveň. Praha potřebuje světovou architekturu a toto bude stavba, kterou zanecháme pro další generace. Jsem proto rád, že mezi hlavním městem a ministerstvem kultury panuje shoda. I díky tomu jsme zase o kus blíž k nové architektonické dominantě Prahy,“ uvedl náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Schůzka tak zahájila společný dialog o budoucím provozu Vltavské filharmonie. Setkání s ministrem kultury Martinem Baxou se za hl. m. Prahu zúčastnil náměstek primátora Petr Hlaváček, náměstek primátora Jiří Pospíšil a zastupitel a předseda Výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a podporu cestovního ruchu Zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Wolf. Za tým Vltavské filharmonie se setkání účastnil jeho vedoucí Martin Krupauer a zástupce vedoucího Martin Gross.

Ministr Martin Baxa se spolu se zástupci Prahy shodl na významu projektu Vltavské filharmonie i na pokračování v zahájeném dialogu města a státu týkajícího se budoucího fungování a modelu provozu Vltavské filharmonie. „Projekt Vltavské filharmonie představuje celonárodní i mezinárodní záležitost a stát má velký zájem o vznik této budovy,“ řekl ministr kultury Martin Baxa a dodal: „Budeme v této debatě nadále pokračovat společně s Českou filharmonií.“

„Poslední koncertní sál v Praze vznikl v roce 1912. Město, stát i Evropa projekt Vltavské filharmonie potřebuje,“ zdůraznil na setkání Jan Wolf.

Projekt Vltavské filharmonie se rok po vyhlášení vítěze architektonické soutěže nachází ve fázi dopracování vítězného soutěžního návrhu do podrobné architektonické studie. Návrh Vltavské filharmonie, který vytvořilo renomované dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG), byl pozitivně přijat širokou veřejností díky svému nadčasovému designu i díky zpracování přilehlého okolí budoucí filharmonie.

Výstavba Vltavské filharmonie byla v říjnu 2022 stvrzena podpisem smlouvy o dílo mezi hlavním městem a studiem BIG. Předpokládané dokončení projektu je naplánováno na rok 2031. V budově najdou zázemí dva nejvýznamnější české symfonické orchestry, Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, a hudební knihovna, která je součástí Městské knihovny v Praze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

14:04 Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svobodě slova v Evropské unii